Kuppen i Honduras

OAS-ultimatum till Honduras kuppmän

Publicerad 2009-07-01 17:01

Foto: Yanina Manolova/AP

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Tegucigalpa. . Honduras har 72 timmar på sig att återinsätta Manuel Zelaya som president — annars kan landet uteslutas ur OAS, fastslog den amerikanska samarbetsorganisationen på onsdagen. Den avsatte Zelaya sköt upp sin planerade återresa hem lika länge.

Tidigare hade presidenten sagt att han skulle resa tillbaka till Honduras under torsdagen trots att kuppledarna hotat att gripa honom då. Han planerade att återvända i sällskap med bland andra Argentinas och Ecuadors presidenter och OAS-chefen José Miguel Insulza. Men hemresan senarelades sedan OAS satt sin tidsfrist.

Militärkuppen mot Zelaya i söndags morse har utlöst den värsta politiska krisen i Centralamerika sedan USA invaderade Panama 1989. Soldater grep presidenten i gryningen och förpassade honom med flyg ur landet, till Costa Rica. Tilltaget möttes av hård kritik i omvärlden, från USA:s president Barack Obama till Zelayas vänstersinnade ledarkolleger i Latinamerika.

Zelaya, vald 2005 på fyra år, störtades sedan han av sina motståndare anklagats för att ha försökt driva fram en lagändring för att kunna bli omvald — något han förnekat. Men han har svurit att återkomma till presidentposten och fullgöra sitt mandat som löper ut först i januari nästa år. Under onsdagen skulle han träffa företrädare för USA:s regering i Washington, där OAS tidigare samma dag i ett krismöte ställt ultimatum till de honduranska kuppmakarna.

I sitt uttalande fördömde OAS, som har 35 medlemsländer, statskuppen och yrkade på att "presidenten genast, under säkra former och utan villkor får återuppta sina grundlagsenliga åligganden". Organisationen inskärpte också att "ingen regering som detta författningsvidriga ingrepp kan resultera i kommer att erkännas".

Zelaya, som deltog i mötet, tackade OAS för stödet och sade att "detta är allra första gången som denna organisation har uttalat sig så lidelsefullt och med sådan övertygelse mot ett övergrepp där förståndet fått vika för råstyrka".

OAS-chefen Insulza sade tidigare om organisationens ställningstagande:

- Det handlar i grunden om att mycket klart fördöma militärkuppen.

Han tillade att "vi trodde att vi levde i en tid då militärkupper inte längre var möjliga i den här delen av världen".

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Webb-TV

Ny massaker direkt efter FN-kritiken

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 25 8 tweets 17 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Syriens folk lider – men ingen griper in. Passiv omvärld. 174 10 tweets 164 rekommendationer

15-åring anmäld för facerape

Många utsatta. Juridiskt sett är brottet allvarligt och trots att många utsätts för det får polisen inte in några mängder av anmälningar. 110 0 tweets 110 rekommendationer

Har du blivit "facerapad"?

Foto: Scanpix

Ensamkommande tar sällan hit familj

Vanföreställningar hos kommunpolitiker. Det är inte mer än en av tio ensamkommande flyktingbarn som tagit familjemedlemmar till Sverige, visar Ekot. 9 5 tweets 4 rekommendationer

Foto: Alamy

Försökte ta sitt liv – anklagas för mord

Missfall vid självmordsförsök. Efter ett självmordsförsök som slutade i missfall står en deprimerad 35-åring åtalad för mord på fostret. 32 14 tweets 18 rekommendationer

Man föll från balkong – dog

Trevåningshus. En 52-årig man omkom och en kvinna i 40-årsåldern skadades när de föll från en balkong på söndagsmorgonen.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan