President Barack Obama sade i ett tal i Honolulu på måndagen att USA inte "kommer att vila" förrän alla inblandade i terrorförsöket ovanför Detroit har hittats.
I talet sade han också att säkerhetsföreskrifterna och den databas som pekar ut misstänkta ska granskas.
Han poängterade att USA kommer att använda all kraft för att stoppa terrorattacker mot landet.
- Vi kommer att fortsätta att använda oss av alla medel för att störa, avväpna och besegra de våldsamma terroristerna som hotar oss, vare sig de kommer från Afghanistan, Pakistan, Jemen eller Somalia, sade Obama.
- Oavsett var attackerna mot USA planeras ska de stoppas, konkluderade presidenten.
Säkerheten på flygningar till och från USA kommer att trappas upp. Bland annat ska federala säkerhetsagenter finnas ombord på planen, sade Obama i talet enligt Reuters.
Presidentens utspel kom bara någon timme efter det att al-Qaidagruppen publicerat varningar på en islamistisk hemsida.