Obama drar streck över CIA-tortyr
Publicerat 2009-04-17 08:56
Frisläpppta rapporter om CIA avslöjar systematiskt brutala förhörsmetoder. Men det blir inga åtal.
Dela med andra:
DN Teman i artikeln
CIA-chefen Leon Panetta
Skräckinjagande insekter i fångcellerna. Upprepat kastande av interner mot cellväggarna. Slag i ansiktet. Förbud mot att sova under en hel vecka. Skrällig musik på vansinnesvolym. Instängning av fångar i små lådor. Och så det kanske allra mest ångestframkallande: skendränkning, "waterboarding".
Sådana och många fler tortyrmetoder som USA:s underrättelsetjänst CIA använt mot terrormisstänkta efter 11 septemberkatastrofen 2001 avslöjades på torsdagen i fyra rapporter som amerikanska justitiedepartementet tidigare hemlighållit.
President Barack Obamas omedelbara kommentar var att det handlade om ett "mörkt och smärtsamt kapitel i vår historia" och han lovade att sådana brutala förhörsmetoder aldrig mer skulle användas.
Men samtidigt tycktes han vilja dra ett streck över hela hanteringen när han sade att de ansvariga inte skulle åtalas.
- Detta är ett tillfälle för reflektion, inte vedergällning. I en tid av stora utmaningar tjänar vi ingenting på att lägga tid och energi på att skuldbelägga människor för det som varit.
På detta reagerade flera människorättsorganisationer, exempelvis Centret för konstitutionella rättigheter och Amnesty International, som hävdade att Obama-administrationen nu i praktiken gett fribrev åt statstjänstemän som gjort sig skyldiga till tortyrhandlingar.
Obama höll dock öppet för att sådana CIA-anställda som använt förhörsmetoder som inte överensstämde med justitiedepartementets regler skulle kunna ställas inför rätta.
I själva verket har CIA och justitiedepartementet, även under Bush-administrationen, legat i fejd med varandra om vilka förhörsmetoder som är tillåtna enligt såväl amerikansk lag som folkrätten. Folkrätten, som den bland annat uttrycks i bindande FN-resolutioner, förbjuder all behandling av fångar som är "grym, omänsklig eller kränkande".
De nu publicerade fyra rapporterna sträcker sig över perioden från augusti 2002, ett knappt år efter 11 septemberkatastrofen, till och med 2005. I en rapport heter det att justitiedepartementets regler långt ifrån alltid efterlevdes. Det gällde bland annat skendränkning, där fångar sänktes ned väsentligt längre under vattenytan än vad som var "tillåtet".
Många av tortyrmetoderna var tidigare kända genom diverse nyhetsartiklar samt en rapport 2006 från Internationella Röda Korset, som hade intervjuat 14 terrormisstänkta fångar.
En egendomlig metod har dock aldrig rapporterats om. Den innebär att man släpper in skräckinjagande insekter i en fångcell och låser om internen. Enligt justitiedepartementet handlade det inte nödvändigtvis om insekter som är direkt farliga för människan. Det skulle räcka med att skrämma fången med att krypen var giftiga medan man kanske i verkligheten släppte in ofarliga sådana, exempelvis tusenfotingar.
CIA har hela tiden motsatt sig att information om dess förhörsmetoder ska komma ut till allmänhetens vetskap. Nuvarande CIA-chefen Leon Panetta har hävdat att publicering av förhörstekniker riskerar bli ett farligt prejudikat för framtida avslöjanden om underrättelsekällor och -metoder. Tidigare CIA-chefen Michael Hayden sade på torsdagskvällen att frisläppandet av rapporterna var skadligt för USA:s säkerhet.
En del amerikanska bedömare menar att frisläppandet av rapporterna om CIA är ett tecken på att president Obama tagit ställning mot underrättelseorganisationens hemlighetsmakeri.
Men i själva verket är publiceringen ett direkt resultat av att medborgarrättsorganisationen American Civil Liberties Union (ACLU) gått till domstol och krävt ut dokumenten enligt Freedom of Information Act, en federal lag som i viss mån påminner om svensk offentlighetslagstiftning. ACLU:s talesman Jameel Jaffer nöjer sig dock inte med att enbart hänga ut CIA utan ger också justitiedepartementet en släng av sleven:
- Genom dessa dokument har justitiedepartementets jurister gett grönt ljus åt CIA:s personal att använda sig av de mest barbariska förhörsmetoder, inklusive sådana som USA tidigare har fört till åtal såsom krigsförbrytelser.
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Beställ linser enkelt på LensWay.se!
Välkommen till Nordens största kontaktlinsbutik på Internet! Handla säkert med snabba leveranser...
-
Linser på nätet
Marknadens populäraste linser och alltid med lägsta pris-garanti.
-
Billiga linser här!
YourLenses är din linskontakt på nätet. Vi garanterar dig det lägsta priset. Linser blir helt...


















