Afghanistan

Obamas beslut hänger på Afghanistan

Publicerad 2009-10-19 09:47

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

På söndagen meddelade två av president Obamas närmaste män att beslutet om fler trupper till Afghanistan dröjer. Allt hänger på den nya afghanska regeringen, menar John Kerry och Rahm Emanuel.

Det var i söndagens ”State of the union” på CNN som Barack Obamas rådgivare, senator John Kerry, lät meddela att beslutet om en ökad amerikansk närvaro i Afghanistan inte hänger på talibanerna, utan på den nya afghanska regeringen.

- Det skulle vara helt oansvarigt för den amerikanske presidenten att skicka fler trupper till detta land när vi inte ens har ett avslutat val och vet vem presidenten blir och vad för typ av regering vi ska arbeta med, sade den forne presidentkandidaten John Kerry som är på plats i Kabul.

För tillfället har USA 68.000 soldater i Afghanistan och sedan 2001 har närmare 900 amerikaner dött i landet, och dödstalen per år har stadigt ökat. USA:s och Natostyrkornas befälhavare, general Stanley McChrystal, har rekommenderat Barack Obama att förstärka truppnärvaron med 40.000 soldater.

Obamas dröjande beslut har av motståndare tolkats som tecken på både svaghet och brist på beslutsamhet, men det avfärdar John Kerry som till CNN tvärtom säger att han tycker att det har hanterats ytterst ansvarsfullt. Obamas högste rådgivare, Rahm Emanuel, instämde i ”State of the union”.

- Det skulle vara hänsynslöst att fatta beslut om amerikanska truppstorlekar om man faktiskt inte har gjort en grundlig analys om huruvida det verkligen finns en afghansk samarbetspartner som kan fylla det tomrum amerikanska trupper skull lämna efter sig och om (den nya afghanska regeringen) kan bli en verklig partner i arbetet med att styra landet, sade Rahm Emanuel.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Världen

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Foto: AP

Forskare: Så smart blir du av lite vodka

Ökad kreativitet. En grupp män, som drack sig lätt berusade, löste fler verbalt krävande problem snabbare än en grupp helt nyktra män.