Presidentvalet i USA 2012

Obamas lag gillar utgången i Iowa

Publicerad 2012-01-05 05:35

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Barack Obamas kampanjstab uppges vara nöjd med republikansk splittring, och har döpt Mitt Romney till "25-procentsmannen". Uppstickaren Rick Santorum är det viktigaste frågetecknet i nästa primärval.

Att Romney vann så knappt när USA:s primärvalsprocess inleddes i Iowa häromdagen anses gynna president Obama, eftersom det bäddar för fortsatt hård intern kamp bland republikanerna.

I onsdags skickade Romney sin senaste anhängare John McCain, som ju förlorade valet 2008 mot Obama, till New Hampshire, som håller primärval nästa vecka. Om Romney som väntat vinner stort i delstaten kan hans kampanj få "sådan fart att den inte går att hejda", sade McCain hoppfullt.

Om det sedan också blir seger i South Carolina, den första sydstaten, den 21 januari, har Romneylägret "klarat av det här, och kan inleda den riktiga fajten", alltså enviget med Obama, förklarade McCain.

Romney, McCain och South Carolinas guvernör Nikki Haley är så säkra på seger i New Hampshire den 10 januari att trion nu satsar allt i Carolina, och från och med torsdagen är på plats för en rad kampanjmöten där.

Å andra sidan är Santorum plötsligt en faktor att räkna med, efter att ha varit ytterst nära en skrällseger i Iowa. Han har dåligt med kampanjpengar, men väntas få draghjälp av kandidatkollegan Newt Gingrich.

Om Gingrich får gehör för öknamnet "Massachusettsmoderat", riktat mot Romney i annonsattacker, gynnar det Santorum, som är mer stabilt höger än den mitteninriktade Romney.

Santorum anses dock vara beroende av att fler hoppar av. Hittills har bara Michele Bachmann kastat in handduken, men om även till exempel Gingrich eller Ron Paul eller Rick Perry avbryter sina kampanjer kan deras ekonomiska flöde i stället delvis komma Santorum till del.

– Santorum är som en armé som lever på erövrad mark. Han måste samla resurser längs vägen, för att bygga upp, organisera och annonsera. . . Det blir mycket svårt, sade Andy Smith vid The University of New Hampshire, som också påminner om den knappa tiden mellan New Hampshire och South Carolina.

En svårbedömd faktor i sammanhanget är "socialkonservativa" ledargestalter inom Republikanerna, som uppges vilja enas om en "vem-som-helst-utom-Romney"-kandidat. De ska i veckoslutet mötas i Texas för att försöka hejda den splittrande interna kamp som Obamalägret hoppas på.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

WHO: Nu säljs ett organ varje timme

Handeln med illegala organ eskalerar. Nu slår WHO larm om att 10.000 njurar säljs svart varje år, vilket är mer än en i timmen.

Webb-TV

Expert: Massakern början på en ny fas

Barnamassakern i Hula. De senaste blodiga händelserna i Syrien kan bli upptakten till en ny fas i konflikten, där FN ökar trycket. 14 10 tweets 4 rekommendationer

Dödade irakier fick illustrera massaker i Syrien. BBC använde fel bild. 10 8 tweets 2 rekommendationer

Ny massaker direkt efter FN:s dömande. 90 döda i går. 48 12 tweets 36 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Syriens folk lider – men ingen griper in. Passiv omvärld. 176 10 tweets 166 rekommendationer

Nordkoreaner dödas i "olyckor"

Trettio nordkoreanska tjänstemän har avrättats eller dödats i arrangerade bilolyckor, enligt Amnesty International. Efter samtal med Sydkorea. 7 0 tweets 7 rekommendationer

Foto: Björn Nordström

Lugnet bortom grekiska stormen

När Aten är plågat av strejker är det ute på öarna mer eller mindre ”business as usual” som gäller. Varken dyrare eller billigare än tidigare år.

10 grekiska öar att förälska sig i. DN:s reporter har besökt 50.

Foto: Alamy

Läkarstudenter höll mässa för donatorer

Som tack för att de skänkt sina kroppar. 135 anhöriga deltog i mässan och såg på när 160 vitklädda studenter gick på led med varsitt ljus. 10 3 tweets 7 rekommendationer

Kan du tänka dig att skänka din kropp till anatomiundervisning?

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan