Oljekatastrofen i Mexikanska golfen

Obamas oljestopp underkänt

Uppdaterad 2010-06-22 20:48. Publicerad 2010-06-22 20:03

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Det förbud mot oljeborrning på stora havsdjup som införts i USA efter katastrofen i Mexikanska golfen har underkänts i domstol.

President Barack Obama fattade beslut om sex månaders stopp för borrningen i kölvattnet av katastrofen vid plattformen Deepwater Horizon i april. Det var en explosion på plattformen som tog elva människors liv och ledde till det enorma utsläppet av olja i Mexikanska golfen som ännu pågår. Men en lång rad företag i oljebranschen valde att klaga på moratoriet.

Beslutet att hindra stoppet från att träda i kraft fattades av en federal domare i New Orleans på tisdagen.

Vita huset meddelade omedelbart att domare Martin Feldmans beslut kommer att överklagas. Obamas regering anser att man behöver hålla upp med borrningen av säkerhetsskäl medan man klarlägger vad som gick fel på Deepwater Horizon för att kunna vidta säkerhetsåtgärder på andra plattformar.

Enligt en opinionsmätning som offentliggjordes på tisdagen har oljeborrningen utanför USA:s kuster fortfarande stöd hos en majoritet av amerikanerna, 56 procent.

69 procent uppgav att katastrofen inte fått dem att ändra åsikt, medan 24 procent uppgav att de är emot djuphavsborrning nu.

89 procent håller BP ansvarigt för katastrofen, medan 69 anser att regeringen har ett medansvar. Oljebolaget BP är majoritetsägare i Deepwater Horizon.

1.005 personer deltog i telefonundersökningen som genomfördes för några dagar sedan av mätinstitutet Ipsos för Reuters.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

WHO: Nu säljs ett organ varje timme

Handeln med illegala organ eskalerar. Nu slår WHO larm om att 10.000 njurar säljs svart varje år, vilket är mer än en i timmen.

Webb-TV

Expert: Massakern början på en ny fas

Barnamassakern i Hula. De senaste blodiga händelserna i Syrien kan bli upptakten till en ny fas i konflikten, där FN ökar trycket. 14 10 tweets 4 rekommendationer

Dödade irakier fick illustrera massaker i Syrien. BBC använde fel bild. 10 8 tweets 2 rekommendationer

Ny massaker direkt efter FN:s dömande. 90 döda i går. 48 12 tweets 36 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Syriens folk lider – men ingen griper in. Passiv omvärld. 176 10 tweets 166 rekommendationer

Nordkoreaner dödas i "olyckor"

Trettio nordkoreanska tjänstemän har avrättats eller dödats i arrangerade bilolyckor, enligt Amnesty International. Efter samtal med Sydkorea. 7 0 tweets 7 rekommendationer

Foto: Björn Nordström

Lugnet bortom grekiska stormen

När Aten är plågat av strejker är det ute på öarna mer eller mindre ”business as usual” som gäller. Varken dyrare eller billigare än tidigare år.

10 grekiska öar att förälska sig i. DN:s reporter har besökt 50.

Foto: Alamy

Läkarstudenter höll mässa för donatorer

Som tack för att de skänkt sina kroppar. 135 anhöriga deltog i mässan och såg på när 160 vitklädda studenter gick på led med varsitt ljus. 10 3 tweets 7 rekommendationer

Kan du tänka dig att skänka din kropp till anatomiundervisning?

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan