Presidentvalet i USA 2008

Obamas stora tal kan avgöra presidentvalet

Publicerat 2008-08-27 20:26

Barack Obamas stora tal natten till fredagen svensk tid kan bli avgörande för hans chanser att bli president. Han måste ena det demokratiska partiet och tydligt peka ut den väg som ska leda till seger över republikanernas John McCain.

DN Teman i artikeln

 Presidentvalet i USA 2008

Trots sin relativa ungdom och korta tid i storpolitiken har Barack Obama redan hållit tal som räknas till de mest briljanta i amerikansk statskonst. Dit hör öppningstalet vid demokraternas förra konvent, i Boston 2004, då han deklarerade att det inte finns "ett liberalt och ett konservativt USA, utan bara ett Amerikas förenta stater".

Dit hör också talet i Philadelphia i våras, när Obama fläckats av sitt samröre med den kontroversille radikale pastorn Jeremiah Wright. Obama lyckades förklara pastorns hatfyllda utspel mot USA och samtidigt berätta om sina egna erfarenhet av det rasskilda USA på ett sätt som fängslade åhörarna.

Själv säger Obama till USA Today att han inte tänker leverera "stor retorik" sitt konventstal.

- Jag är mer inne på att förmedla hur jag vill förbättra tillvaron för medelklassamerikanen. Och jag vill att folk efter talet ska säga: "Oavsett om jag tänker rösta på den här killen eller inte, så vet jag vad han står för."

Men samtidigt måste Obama, när han går upp i talarstolen natten till fredagen, understryka att det är hög tid att lägga motsättningarna inom det demokratiska partiet åt sidan och koncentrera krafterna på valet i november.
Flaggviftningarna och jublet tidigare under konventet kan inte dölja att det demokratiska partiet skadats av den långvariga och bittra kampen om presidentkandidatposten mellan Hillary Clinton och Obama.


Hillary Clinton,
som höll sitt tal natten mot onsdagen, fick mycket uppmärksamhet i medierna för sin inspirerande sätt att visa sitt stöd för Obama men, som New York Times noterade på onsdagen, visade hon inte talet i förväg för Obamas rådgivare.

Och när Hillary Clinton sent på onsdagskvällen svensk tid inför delegaternas omröstning, "roll call", talade om för "sina" närmare 1.700 delegater i konventhallen Pepsi Center att de var fria att rösta på vem de ville, visade flera Clintonsupportrar tydligt sitt missnöje med burop.

Barack Obama har sladdat i opinionsmätningarna under sommaren till förmån för motståndaren John McCain, och han har visat sig sårbar för de negativa annonser med personangrepp som den republikanska sidan lanserat den senaste tiden. Barack Obama har ju gått till val på att vara "en annan sorts politiker" som ska stå ovanför tjuvnypen och kampanjtricksen.

Men i takt med
McCains framgångar i opinionsmätningarna kräver allt fler demokrater att Obama ska kasta handsken och ge sig in i striden. I talet natten mot fredagen måste han ange i vilken riktning han tänker föra sin valkampanj.

Intresset för vad Obama har att säga är enormt och arrangörerna gör allt de kan för att krama ur varje uns av uppmärksamhet. En scen med romerska kolonner (i plywood) har byggts upp på Invesco Field, fotbollsarenan där Obama ska framträda inför närmare 80.000 åskådare.

Biljetterna till evenemanget delades ut gratis men tog nästan genast slut och kostar nu flera hundra dollar på svarta börsen. Talet direktsänds av alla ledande nyhetskanaler, och över hela USA håller supportrar "konventpartyn" framför storbildsskärmar.


Den Oscarbelönade
sångerskan Jennifer Hudson från showfilmen "Dreamgirls" öppnar tillställningen med att sjunga nationalsången. Envisa rykten hävdar att rockhjälten Bruce Springsteen ska uppträda i samband med talet, men det dementerades på onsdagen av "Bossens" manager, enligt webbsajten politico.com.

Läs mer: Så tycker Barack Obama i moralfrågorna

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

Kvartalsrapporter

SEB:s kreditförluster ökade Foto: Fredrik Sandberg / Scanpix

SEB:s kreditförluster ökade

Återupptar utdelning. SEB redovisar en rörelsevinst på 564 miljoner kronor för årets fjärde kvartal. 4

DN:s Patricia Hedelius:

DN:s Patricia Hedelius: Räntenetto bekymmer för aktieägarna.

DN Börs

DN Börs Se hur det går för SEB-aktien på Stockholmsbörsen.

Trist 2010. DN:s börskrönikör Patrica Helius noterar att Nordea räknar med fortsatt höga kreditförluster.

”Janukovytj tvingas kompromissa” Foto: Efrem Lukatsky / AP

”Janukovytj tvingas kompromissa”

DN:s Ingmar Nevéus om Ukrainas val. ”Allt tyder på att Julia Tymosjenko nu viker ner sig efter den knappa valförlusten i Ukraina.” 5

DN Debatt 10 februari

”Här är vårt alternativ till Filippa Reinfeldts Vårdval”

Rödgröna i Stockholms läns landsting: Vi vill ersätta Vårdval Stockholm med en ny vårdmodell som är rättvis och tar hänsyn till behoven. Läs mer 5

AFGHANISTAN

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 132

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner. 8

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 3

Fotboll

”Överens med Barcelona”

Dragkampen om Fàbregas. Spanska medier uppger att ett femårskontrakt är överenskommet med Arsenals stjärna.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Dyrare biljetter till rymden.

Dyrare biljetter till rymden. När Ryssland får monopol på transporter till ISS. 11

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 70

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 12