Jag arbetar i centrala London, väldigt nära en av explosionsplatserna. Vi hör sirener och helikoptrar non-stop. Allt arbete har avstannat, alla lyssnar på nyheterna eller försöker ringa anhöriga och vänner men varken mobilnätverken eller det vanliga telefonnätet fungerar.
Flera anställda saknas och ingen kan kontakta dom. Explosionerna hände mitt i den värsta morgonrusningen. Alla är chockade men förhållandevis lugna. All buss, tunnelbana och tågtrafik är avstängt. Nu bara väntar vi.
Helena
Jag jobbar långt ut i Croydon i zon 5, men även här så är hela centrum avstängt, inga tåg eller bussar går och stämningen på jobbet är upprörd.
Ingen som bor inne i London, som jag, ser ut att kunna ta sig hem idag. Mina händer skakar där jag sitter och försöker jobba, men lyckligtvis har jag kunnat få tag på min familj i Sverige och jag vet ännu ingen jag kännar som skadats, min sambo missade precis attacken som tur var.
Ida
Hej DN!
Jag befann mig denna morgon på Kings Cross och Edgware Road station mellan kl 8.00-8.30. Allt var lugnt då, men jag hade sett varningar om att en eller flera stationer och linjer (Bank) var stängda på grund av av oidentifierade väskor på stationen.
Jag verkar haft tur som lämnade Kings Cross och Edgware Road i tid denna morgon.
Katarina
Sitter på vårt kontor strax utanför city (i Wandsworth) och följer nyheterna med mina kollegor. Alla kunde ta sig till jobbet i morse men börjar nu undra över hur de ska ta sig hem i kväll och försöker kontakta vänner och familj för att höra att alla är ok.
Vänner som jobbar i city i närheten av
explosionerna beskriver via msn hur de fortfarande kan höra sirener i bakgrunden.
Jag tror att även om många kunde ta sig till sina jobb i dag så kommer nog arbetstakten att gå på halvfart då man vill följa nyheterna och
händelseförloppet minut för minut och behöver prata om det. Som många säger, det har inte varit en fråga OM en attack kan ske i Londons tunnebana - bara en fråga om NÄR.
Mvh
Ulrica Johansson
Hej DN,
Min dotter Beata skulle till ett av museerna vid Trafalgar Square på en skolresa dom planerat sedan länge. Tack och lov blev dom lite försenade och på vägen in till stan stoppades tunnelbanan. Barnen var naturligtvis mycket besvikna.
Efter stor panik hos oss föräldrar under hela morgonen så kan vi nu andas ut. Det går en del bussar i norra London, och dom är fullproppade med folk, men folk verkar ha fått rådet att stanna på sina kontor och vänta.
Hälsningar,
Erik Ringmar, Finsbury Park, London
Hej,
Jag satt på ett Thameslink tåg vid West Hapstead Thameslink station med destination Moorgate när vi fick besked om att hela tunnelbane- och tågnätet stängts av. Efter viss möda tog jag mig via bussar till Baker Street och Royal Academy of Music där jag studerar.
Någon kaos har jag inte sett till men viss oro för omfattningen av och anledningen till explosionerna hänger i luften. Jag är dock välbehållen.
MVH
Erik Jedvik
Hej DN,
Jag är i London, i Wandsworth och är trygg, men ganska skakad. Det här är något som vi i London har mer eller mindre väntat på sedan attackerna i New York och Madrid. Jag har bott här i 7 år och det är första gången något sådant här allvarligt har hänt.
Världen har återigen chockats.
Helena Lundvik
Hej,
Jag arbetar i City i London där kaos nu råder. Det är en väldigt hemsk stämning här och alla ringer kollegor, vänner och familj för att se att de är oskadda. Ingen vet hur de skall kunna ta sig hem etc.
Anna Holmgren
Jag tog bussen till jobbet i vanlig tid runt 09.00 och möttes vi Old Streetrondellen av en ovanligt stor skara människor som väntade på bussar. Det var inte förrän jag kom till jobbet - beläget på Charlotte Road, strax mellan
Old Street och Liverpool Street - som jag uppfattade att något var fel; en
mängd polis och brandbilar körde söderut.
När jag kom till jobbet och i vanlig ordning kollade nyheterna var det fortfarande tal om en "power surge", men allt eftersom började kollegor ringa in och meddela att de var försenade, satt fast i trafiken osv.
Nu verkar det som mobiltelenätet är helt överlastat - jag har försökt nå vänner och bekanta, men får ingen signal. De som kommit till jobbet har mailat och meddelat att de är oskadda, men omskakade.
Jag har på BBC:s nyhetssändningar, och hör konstant polissirener och helikoptrar i bakgrunden. Det verkar bli värre och värre här, men än så länge är det ingen panik på gatorna - Londonbor har trots allt varit utsatta
för attentat förr.
Karl
Hej DN,
Det är fullt kaos här i London. Jag jobbar på ett företag med 550 anställda och halva arbetsstyrkan saknas då de har stängt av alla kommunikationer runt om Greater London. Alla är oroliga för sina familjer och vänner.
Vilken katastrof!
Mvh,
Ingrid Lindholm, Hammersmith, London
Jag jobbar vid Liverpool Street. Här är det relativt lugnt även om det är mycket poliser och ambulanser som åker kommer och far. Folk är rätt oroliga men väldigt lugna.
Johan
Hej!
Jag har varit precis vid Old Street sen kl nio. Vi hörde inte explosionen.
Hälften av universitets elever är enormt försenade. Tågen från norr körde bara förbi alla stationer och stannade inte förrän på London bridge. Universitetet håller på att ringa runt till alla som inte är här för att se om nån saknas.
Jag undrar om de har kollat radioaktiviteten så det inte är smutsiga bomber.
Mvh
Johan Bodin
Hej,
Jag är i London nu och väntar pa min mor och bror som jag dock tror fortfarande är pa flygplatsen, har inte fått kontakt med dem än.
Det är många rykten på gång här, alla pratar om terrrorister, det lokala mobilnätet är nerkopplat.
Mvh
Malin Bengtson