Iran

Omräkning av röster inledd i Iran

Publicerad 2009-06-29 11:09

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Irans mäktiga Väktarråd inledde i dag sin utlovade omräkning av 10 procent av presidentvalsrösterna, rapporterar den statsägda tv-kanalen al-Alam.

Oppositionskandidaterna har krävt en genomgång av rösterna, men den främste, Hossein Mousavi, anser att omräkningen är alltför begränsad och kräver att valet görs om helt och hållet.

Rivalerna till den sittande presidenten Mahmoud Ahmadinejad, som enligt officiell redovisning vann överlägset, anser att grovt valfusk förekommit.

al-Alam sade att två av förlorarna, Mousavi och Mehdi Karroubi, inte utsett någon företrädare i den panel som skapats av Väktarrådet för omräkningen.

Redan på måndagseftermiddagen ska räkningen vara klar enligt rådet. Resultatet ska tillkännages inom ett dygn.

Iran anslog på måndagen en mer försonlig ton gentemot Storbritannien. Iran har inga planer för närvarande på att stänga ambassader eller trappa ner de diplomatiska förbindelserna med andra nationer, sade en talesman för Irans utrikesdepartement, rapporterar AFP.

Talesmannen Hassan Qashqavi meddelade i tv att fem av de nio lokalanställda vid brittiska ambassaden som gripits nu har frigetts.

Han sade att den brittiske utrikesministern David Miliband i söndags kväll talat i telefon med sin iranske kollega Manouchehr Mottaki.

Iranska nyhetsmedier rapporterade i söndags morse att flera lokalanställda vid ambassaden i Teheran gripits för att ha uppviglat till demonstrationer mot valet den 12 juni.

Den iranska regimen har flera gånger anklagat framför allt Storbritannien för att ligga bakom oroligheterna. Iran utvisat två brittiska diplomater och London har svarat med att utvisa två iranska diplomater.

President Mahmoud Ahmadinejad har begärt en utredning av Neda Agah-Soltans död, som har orsakat omfattande internationella protester. Vittnen hävdar att hon sköts ihjäl av milis trots att hon inte deltog i demonstrationerna.

"Med anledning av de många påhittade rapporterna om denna tragiska händelse och den omfattande propagandan i utländska medier verkar det som om det finns en klar inblandning av Irans fiender som vill utnyttja situationen politiskt och solka ner den rena bilden av Islamiska republiken", skriver presidenten i ett brev publicerat av nyhetsbyrån Isna.

I brevet ger han order till rättsmyndigheterna att utreda dödsfallet och se till så att de skyldiga ställs till svars.

Neda har blivit en symbol för den iranska oppositionen, detta efter att filmbilder som visar hennes död har setts av miljoner människor världen över. 

Läs mer.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Anna-Lena Mattsson Mona Sahlin tjänar mest efter Håkan Juholt.

Löfven får mindre i lön än Juholt fick

Upp i opinionen – ned i lön. DN kan i dag berätta att Stefan Löfven får betydligt mindre i lön än Håkan Juholt som fortfarande är bäst betald inom S.

Så mycket tjänar partiledarna. Reinfeldt i topp, Sjöstedt i botten.

Foto: DN

Sjukskrivna prövas med nytt begrepp

Ordet ”arbetsmarknad” försvinner. F-kassans förslag till vilket slags arbetsmarknad som sjukskrivna ska prövas mot är klart.

Foto: Scanpix

Bensinpriset slår nytt rekord igen

Högsta priset hittills. Ledande bensinbolag höjde riktpriset på 95-oktanig bensin med 15 öre till 14:93 kronor litern.

Foto: Bertil Ericson / Scanpix 40.000 anställda har tillgång till det nya journalsystemet.

Nu spärrar fler sina journaler

I Stockholm. 40.000 läkare, sjuksköterskor och annan vårdpersonal kan enkelt ta fram dina uppgifter om aborter, missbruk och psykiska problem.

Barnmorska: Jag får se saker som är direkt besvärande att känna till.

Hela listan. Se vilka som använder det nya journalsystemet.

Foto: Scanpix

Hushållen betalar mest energiskatt

Medan företagen slipper undan. Riksrevisionen har granskat klimatrelaterade skatter. Så mycket betalar hushållen.