Iran

Oppositionsledare påstods ha lämnat Teheran

Publicerad 2009-12-30 22:04

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Den statliga iranska nyhetsbyrån Irna uppgav på onsdagen att Hossein Mousavi och Mehdi Karroubi, två av landets främsta oppositionsledare flytt från Teheran. Uppgifterna dementerades under kvällen av Karroubis son.

Uppgifterna om var Hossein Mousavi och Mehdi Karroubi egentligen befinner sig var motstridiga under onsdagen. Den statliga iranska nyhetsbyrån Irna uppgav att "två av dem som spelat stor roll för att uppvigla till spänningar i Iran efter valet har flytt från Teheran till en nordprovins därför att de var rädda för människor som krävde att de skulle straffas".

I samma veva uppgav den oppsitionella webbsidan Rahesabz att det handlade om Hossein Mousavi och Mehdi Karroubi men hävdade, enligt TT, att "medlemmar av revolutionsgardet och underrättelsedepartementet plockade upp Mousavi och Karroubi i staden Kelar-Abad för att skydda dem mot folkets vrede".

Webbsidan Rahebsabz hade hämtat sin uppgift om att Karroubi och Mousavi tagits omhand av säkerhetsstyrkor från en kanal riktad till regeringstjänstemän på den officiella nyhetsbyrån Irna. Men Rahebsabz meddelade senare att uppgiften var "felaktig", utan närmare förklaring, skriver TT.

Statsåklagaren Gholam Hossein Mohseni Ejeie sade i en sluten session i parlamentet att Mousavi och Karroubi "står på listan över efterlysta", rapporterade en annan nyhetsbyrå, Ilna, som angav parlamentsledamoten Hassan Norouzi som källa.

Mousavi var den främste oppositionskandidaten i presidentvalet den 12 juni, som officiellt vanns av president Ahmadinejad med 62,4 procent. Han sades officiellt ha fått 33,8 procent av rösterna. Karroubi uppgavs ha hamnat sist med mindre än en procent.

Irnas uppgifter om att de två ledande oppositionsledarna skulle ha lämnat Teheran dementerades dock av Mehdi Karroubis son på onsdagskvällen, skriver TT.

– Min far och herr Mousavi är i Teheran och Irnas rapport saknar grund, sade han till den moderata nyhetssajten Parlemannews.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

”Donera din njure, köp en ny Ipad”

Handeln med illegala organ eskalerar. Nu slår WHO larm om att 10.000 njurar säljs svart varje år, vilket är mer än en i timmen.

Fler vill ge organ, färre gör det. 118 svenskar donerade 2011.

Kineser ska lockas donera. Förbjudet för levande.

Foto: AFP Kravallpolis försöker hindra juntans anhängare från att äntra presidentpalatset 21 maj.

Ny stat kan bli till krutdurk

Kaos i Mali. En utbrytarstat med al-Qaidakoppling har utropats och vapen flödar över gränsen från Libyen. Mycket allvarligt situation, menar en expert.

Foto: Björn Nordström

Lugnet bortom grekiska stormen

När Aten är plågat av strejker är det ute på öarna mer eller mindre ”business as usual” som gäller. Varken dyrare eller billigare än tidigare år.

10 grekiska öar att förälska sig i. DN:s reporter har besökt 50.

Nordkoreaner dödas i "olyckor"

Trettio nordkoreanska tjänstemän har avrättats eller dödats i arrangerade bilolyckor, enligt Amnesty International. Efter samtal med Sydkorea. 7 0 tweets 7 rekommendationer

Foto: Alamy

Läkarstudenter höll mässa för donatorer

Som tack för att de skänkt sina kroppar. 135 anhöriga deltog i mässan och såg på när 160 vitklädda studenter gick på led med varsitt ljus. 12 3 tweets 9 rekommendationer

Kan du tänka dig att skänka din kropp till anatomiundervisning?

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan