Orkanen Ernesto försvagades till en tropisk storm under natten mot måndagen, uppgav Reuters. Men än är inte faran över och Mexikanska golfen och New Orleans riskerar att träffas om stormen fortätter och tilltar i styrka längs den förväntade vägen.
Orkanen Ernesto försvagades under måndagen och kategoriserades åter igen som en tropisk storm när den drog över Haiti. CNN rapporterade om kraftiga regn över den karibiska bergiga nationen och varnade för jordskred.
Enligt väderexperter är inte faran över än eftersom Ernesto åter kan växa i kraft över öppna havet på sin väg mot Kuba och Key West i Florida, uppgav Reuters.
Stormen Ernestos styrka tilltog snabbt under söndagen och nådde orkanstyrka, vindar uppmättes 35 meter per sekund, enligt USA:s Nationella orkancentrum. Ernesto blev den första orkanen för säsongen i Atlanten.
Den potentiellt farliga orkanens intensitet graderades på söndagen till kategori ett på den femgradiga Saffir-Simpson skalan, vilket är den lägsta styrkan.
Stormen hotar Karibien och den Mexikanska golfen längs den väg den förväntas dra fram. Och i New Orleans är de på sin vakt, knappt ett år efter att den förödande orkanen Katrina drog fram och omkring 1500 människor omkom.
- Hela vår kust håller beredskap, sade guvernör Kathleen Blanc i Louisiana, på lördagen, samtidigt som New Orleans förberedde årsdagen av Kathrina den 29 augusti.