Israel/Palestina-konflikten

En död i oroligheter i Jerusalem

Publicerad 2011-05-14 07:49

Scanpix Muslimer nekades att komma in i gamla stan i Jerusalem.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Säkerhetstjänsten i Israel har höjd beredskap inför söndagens årsdag av staten Israels utropande. Palestinierna kallar dagen Nakba - katastrofen - och redan har oroligheterna skördat en 16-årig pojkes liv.

På söndagen är det 63 år sedan Israel utropade sig som stat i Mellanöstern och drygt 700.000 palestinier flydde, eller fördrevs. Inför söndagens uppmärksammande av det som på arabiska heter Nakba, katastrofen, har oroligheter redan börjat sprida sig i landet, främst i östra Jerusalem.

En företrädare för Röda korset säger enligt al-Jazira att man hittills har vårdat nio skadade palestinier i stadsdelen, bland annat en skottskadad 16-åring med inre blödningar, som senare avled av sina skador. Det är oklart vem som sköt honom. Polisen säger att de enbart använde gummikulor.

Från Olivberget kommer samtidigt sjukhusuppgifter om ett 30-tal skadade efter sammandrabbningar mellan israeler och palestinier. Bland annat har israeliska säkerhetsstyrkor skjutit med gummikulor mot stenkastande demonstranter. Även från Hebron och Ramallah på Västbanken kom uppgifter om stridigheter, där både stenkastning, gummikulor och tårgas ska ha förekommit.

Längs med gränsen mellan Israel och Libanon planeras flera palestinska demonstrationer under söndagen. På den libanesiska sidan bor tusentals palestinska flyktingar och deltagandet uppskattas bli upp emot tiotusen personer. Parallellt kommer minnesdagen att uppmärksammas på den israeliska sidan av gränsen, enligt källor till den israeliska tidningen Haaretz.

Under fredagsmorgonen nekades muslimer att komma in i gamla stan i Jerusalem för att besöka al-Aqsa-moskén, belägen på Tempelberget som räknas som Islams tredje viktigaste och Judendomens heligaste.

Bara män över 45 med israeliska id-kort släpptes in, skriver al-Jazira.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Sverige nära missa kinesiska miljarder

Regeringen förstos inte. Nu har näringsminister Annie Lööf rest till Kina för att försöka räta ut frågetecknen.

Foto: AFP Polis försöker hindra juntaanhängare från att ta sig in i presidentpalatset den 21 maj.

Ny stat kan bli till krutdurk

Kaos i Mali. En utbrytarstat med al-Qaidakoppling har utropats och vapen flödar över gränsen från Libyen. Mycket allvarlig situation, menar en expert.

Foto: Björn Nordström

Lugnet bortom grekiska stormen

När Aten är plågat av strejker är det ute på öarna mer eller mindre ”business as usual” som gäller. Varken dyrare eller billigare än tidigare år.

10 grekiska öar att förälska sig i. DN:s reporter har besökt 50.

”Donera din njure, köp en ny Ipad”

Handeln med illegala organ eskalerar. Nu slår WHO larm om att 10.000 njurar säljs svart varje år, vilket är mer än en i timmen. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Fler vill ge organ, färre gör det. 118 svenskar donerade 2011.

Kineser ska lockas donera. Förbjudet för levande.

Nordkoreaner dödas i "olyckor"

Trettio nordkoreanska tjänstemän har avrättats eller dödats i arrangerade bilolyckor, enligt Amnesty International. Efter samtal med Sydkorea. 7 0 tweets 7 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan