Det har blossat upp en strid om omständigheterna kring Bhuttos död.
Minst 44 människor har enligt officiella uppgifter dödats och 53 skadats i de kravaller som skakat delar av Pakistan efter mordet på oppositionsledaren Benazir Bhutto i torsdags, skrev Reuters.
Bland de senaste offren var tre anhängare till Bhutto som sköts ihjäl på lördagen.
President Pervez Musharraf kallade till sig en rad chefer för militära förband och andra säkerhetstjänster och gav order om resoluta ingripanden mot kravaller och plundringar. Under natten till lördagen angrep folkmassor på flera håll butiker, lastbilar, socialkontor och ambulanser och stack dem i brand.
Valkommissionen ska hålla ett krismöte på måndag för att ta ställning till det parlamentsval som ska hållas den 8 januari. Den antydde att valet kan bli uppskjutet.
"Alla valförberedelser, bland annat tryckandet av röstsedlar, logistik och utbildning av valförrättare, har påverkats negativt", sade valmyndigheten i ett uttalande.
Den påpekade att läget på flera platser "inte är sådant att det främjar genomförandet av val". I nio distrikt har valkommissionens kontor bränts ned och röstlängderna förstörts.
Oppositionsledaren Nawaz Sharif har redan antytt att hans parti tänker bojkotta valet. Bhuttos parti PPP samlar sitt verkställande utskott på söndagen för att besluta om det ska ställa upp.
En talesman för det tidigare regeringspartiet, som stöder president Pervez Musharraf, sade att om varken PPP eller Sharifs parti ställer upp blir valet meningslöst.
PPP upprörs över myndigheternas redogörelse för hur det gick till när Bhutto dödades. Vittnen på plats efter valmötet i Rawalpindi i torsdags har uppgett att en man öppnade eld mot Bhutto alldeles innan han utlöste en sprängladdning.
Enligt regeringen fanns det dock varken något kulhål eller skador av granatsplitter på Bhuttos kropp. Enligt regeringen dog hon efter att ha slagit huvudet i bilens soltak när hon försökte ducka.
Regeringen har också sagt att terrornätverket al-Qaida låg bakom sprängattentatet.
Bhuttos taleskvinna Sherry Rehman, som säger att hon var med om att tvätta liket före begravningen, bedyrade dock att hon med egna ögon sett ett ingångshål av en kula i Bhuttos nacke och ett mynningshål på halsen. Rehman anklagade regeringen för att försöka blanda bort korten.
Benazir Bhutto var en uttalad kritiker av al-Qaida men anklagade också pakistanska säkerhetstjänsten för inblandning i den självmordsattack som dödade 139 människor i Karachi i oktober, då hon också var nära att bli dödad.
Pakistanska inrikesdepartementet avvisar förslaget om en internationell utredning av Bhuttos död. En talesman sade på lördagen att det internationella samfundet "inte förstår den pakistanska miljön".
Talesmannen sade att regeringen är beredd att gräva upp Bhuttos lik om PPP skulle begära en ny utredning.