Dumaval i Ryssland 2007

OSSE-kritik mot ryska valet

Publicerad 2007-12-03 08:08

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

En representant för OSSE (Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa) kritiserade på måndagen det ryska valet. Men någon officiell kritik från valobservatörerna finns ännu inte, uppger en svensk observatör för DN.se.

Kreml har "praktiskt taget" bestämt resultatet självt, ska OSSE:s representant Kimmo Kiljunen ha sagt, enligt Reuters och AFP.

- Den verkställande makten har agerat som om den i praktiken valde parlamentet, sade Kimmo Kiljunen, talesman för OSSE till den ryska radiostationen "Moskvas Eko", skriver AFP.

Till Reuters ska han ha sagt att det här var hans "personliga åsikt".

Vid 8-tiden på måndagen hade OSSE ännu inte presenterat sin syn på det ryska valet.
Klas Bergman, presstalesman för valobservatörerna från OSSE:s parlamentarikerförsamling säger till DN.se att organisationen ännu inte tagit något officiellt uttalande.

- Vi förbereder ett stort uttalande som vi offentliggör på vår presskonferens senare i dag. Innan dess kan vi inte kommentera detta, säger Klas Bergman till DN.se.

Kiljunen uttryckte kritik mot valet, skriver både Reuters och AFP. Är det OSSE:s officiella syn?

- Det är inte vår officiella version. Det kommer ett officiellt uttalande. Det är det som gäller för alla våra delegationer, säger Klas Bergman till DN.se.

Tre delegationer kommer att stå bakom uttalandet. Det är OSSE:s parlementarikerförsamling, delegationen från Europarådet och delegationen från Nordiska rådet.

Enligt Klas Bergman har totalt kring 100 observatörer varit en del av de tre delegationerna, bland dem den svenske riksdagsmannen Göran Lennmarker. Han har ännu inte gått att nå för en kommentar.

Hur många vallokaler som besökts kunde Klas Bergman inte säga.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Scanpix

All busstrafik ställs in efter olyckan

Svårt väglag i Södertälje. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.

Foto: AFP Greklands finansminister Venizelos och premiärminister Papademos.

”Grekiska löften är inte tillräckliga”

Möte med eurozonens finansministrar ställs in. Den grekiska regeringen har inte kommit med tillräckliga löften om besparingar.

EU synar ökade svenska skulder. Fördjupad granskning görs.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix/DN Maggio fick tre Grammisar och Lykke Li två.

Drottningarna av Grammisgalan

Veronica Maggio vann flest Grammisar. Men det var Lykke Li som plockade hem de tyngsta – årets artist och årets album. Grammisvinnarna.

Keso-cover nominerad till Grammis. Gjorde Robyns ”Call your girlfriend”.