Pådrag när Obama landar i Danmark

Publicerad 2009-09-30 20:10

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Köpenhamn. . På fredag landar USA:s president Barack Obama i Köpenhamn. Han kommer för ge sitt stöd för Chicagos ansökan om att få OS 2016. Obama ska även hinna med ett kort möte med Danmarks statsminister Lars Løkke Rasmussen under blixtvisiten.

”Air Force One” anländer till Kastrup vid åttatiden på morgonen och lyfter igen fyra timmar senare. Barack Obama åker direkt till Bella Center, där Olympiska kommittén har sitt stora möte. Därefter åker han till statsminister Lars Løkke Rasmussens kontor.

– Även om Barack Obama i första hand är här för att stödja Chicagos ansökan ger hans besök en möjlighet för ett personligt samtal, och det är inte oväsentligt. Speciellt inte i skenet av att Danmark är värd för den internationella klimatkonferensen i december, där USA spelar en huvudroll.

Det sade Lars Løkke Rasmussen i ett uttalande när det tidigare i veckan stod klart att USA:s president verkligen skulle komma. Rasmussen sade vidare att det är två ämnen han gärna vill ta upp:

– Vi ska naturligvis ta upp klimatfrågan och jag kan föreställa mig att vi även kommer att tala om Afghanistan. Det är två områden där Danmark och USA har mycket med varandra att göra.

Danmark har drygt 700 soldater i Afghanistan i den oroliga Helmandprovinsen. Sedan insatsen inleddes i slutet av 2001 har 25 danska soldater dödats.

Även om Barack Obama är född på Hawaii så betraktar han Chicago som sin hemstad. Det är där han tillbringat sitt vuxna liv och han har fortfarande kvar sitt hus där.

Michelle Obama, presidentens fru, anlände till Köpenhamn redan på onsdagen. Även hon är här för att lobba för Chicagos OS-ansökan. Michelle Obama ska även hinna med en lunch med drottning Margrethe i dag, torsdag.

Samtidigt med Michelle Obama kom tevedrottningen Oprah Winfrey till Köpenhamn. Hon ska bland annat söka svar på frågan varför danskarna anser sig vara världens lyckligaste folk.

Andra storheter som kommer till Köpenhamn är Brasiliens president Lula da Silva, Spaniens kung Juan Carlos, Japans premiärminister Yukio Hatoyama och FN:s generalsekreterare Ban Ki-moon.

Den danska turistnäringen gnuggar händerna av förtjusning över uppmärksamheten. Turismen har nu minskat för andra året i rad. Inom branschen anser man att det beror på att Danmark anses som främlingsfientligt.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Jonas Ekströmer / Scanpix

”Polisen slog min son med batong”

Hockeyderbyt i Globen. För första gången tog AIK-supportern med sig sin sjuårige son till en elitseriematch. Det slutade i kaos och ett svullet ben.

807 JO-anmälningar. Polisen nöjd med den egna insatsen.

”Osäker kultur i klackarna.” Tar inte med sina barn till derbyt.

”Det är tystnaden som skrämmer.” Läs Johan Esks krönika om derbyt.

Foto: AP

Nu kan djur få ett eget larmnummer

Nytt ”SOS-nummer” föreslås. ”Man kan jämföra det med 112”, säger Robert ter Horst, veterinär på länsstyrelsen i Västra Götaland.

Fler djurskyddsärenden i fjol. Ökade kraftigt i Stockholms län.

Häst hade halvmeterbreda hovar. ”Den kunde inte röra sig.”

Foto: Scanpix

Pass förlängs – fler piloter kan somna

Nytt lagförslag. Svensk pilotförening varnar.

Ryanairs piloter: Säkerhet kan inte garanteras.

Kramtjuv har gripits i Gävle

Man fick en kram – blev bestulen på plånbok. 22-åring gripen av polis. Kramande ficktjuvar har uppmärksammats även i Stockholm.

Foto: Charlotta Smeds

Krögare upprörs av razzior

Ska stoppa skattesmitning i Italien. Tillslagen delar landet i två läger.

Kontroller fick omsättning att öka. Så påverkas restaurangbranschen.