Israel/Palestina-konflikten

Ministeg mot palestinsk stat

Publicerat 2009-06-15 08:15

Foto: Levine Heidi/Sipa/Scanpix Israeliska bosättare på väg mot synagogan i Neve Dekaleem, Gaza.

Israels premiärminister Benjamin Netanyahu accepterar tanken på en palestinsk stat men bara med mycket starka förbehåll.

En palestinsk stat - men bara på Israels villkor.

Så lyder huvudpoängen i det utrikespolitiska linjetal som den israeliske premiärministern Benjamin Netanyahu höll på söndagskvällen.

Det var första gången som Netanyahu har tagit orden "en palestinsk stat" i sin mun. Men han omgärdade det med en rad villkor som inte kommer att godtas av vare sig palestinier eller övriga arabvärlden, och som USA-presidenten Barack Obama knappast anser vara rimliga.

Först och främst kräver Netanyahu att den palestinska staten ska vara demilitariserad. "Ingen armé, ingen kontroll av luftrummet, vattentätt stopp för vapenimport, inga militära fördrag med andra länder", var en fras som premiärministern upprepade gång på gång.

För det andra måste palestinierna erkänna Israel som en stat för det judiska folket. Det vill säga: inte en stat för alla dess medborgare, exempelvis den dryga miljon araber som också bor i Israel.

Här riktade Netanyahu också indirekt kritik mot Obamas stora "islamtal" i Kairo den 4 juni. Obama hävdade då att Israel hade tillkommit med europeiskt och amerikanskt stöd som följd av - ett slags kompensation för - Förintelsen av sex miljoner judar under Nazityskland. Nu upprepade Netanyau i stället ett gammalt mantra: att judarna har rätt till Israel för att det judiska folket har bott i området under mer än 3.500 år.

Ett tredje krav är att även med en palestinsk stat måste Jerusalem förbli "Israels odelade huvudstad". Det svär mot de flesta tidigare fredsförslag som förts fram där Jerusalem i stället föreslagits bli delat så att både Israel och ett nytt Palestina kan ha sin huvudstad där. Och det lär aldrig accepteras i den arabiska och muslimska världen som också betraktar Jerusalem som för dem helig stad.

Netanyau kräver också att palestinierna ska avstå från kravet att de cirka fyra miljonerna palestinska flyktingar från krigen 1948 och 1967 får rätt att återvända till sina hemorter i nuvarande Israel. Flyktingproblemet, en "humanitär" fråga, ska lösas utanför staten Israels gränser: "Varje anspråk på att flyktingarna ska integreras inom Israel underminerar Israel som en stat för det judiska folket". Punkt.

Och som sista huvudreservation kräver Netanyahu att den omfattande judiska koloniseringen på Västbanken ska få fortsätta. Visserligen hävdar han att Israel inte ska medverka till nya bosättningar eller konfiskera mer mark för bosättarnas räkning. Men han håller öppet för utbyggnad av existerande bosättningar med argumentet att bosättarna måste få bli fler och kunna utveckla sina samhällen i takt med att bosättarbefolkningen växer. Och han tillade: "Bosättarna är inga motståndare till fred".

Det är på denna punkt som Netanyahu lär få räkna med allvarligt mothugg från USA. President Obama var mycket tydlig i sitt Kairotal att Israels kolonisation av Västbanken måste upphöra: "USA accepterar inte det legitima i fortsatta israeliska bosättningar. Detta projekt är i strid med tidigare ingångna avtal och underminerar strävan att nå fred. Det är dags att bosättningarna upphör".

Från palestinskt håll och från arabvärlden kom omedelbart, och helt förväntat, ytterst negativa reaktioner på Netanyahus tal. En talesman för den palestinska myndighetens president Mahmoud Abbas menade att utspelet "torpederar alla fredsinitiativ i regionen". Och den moderate palestinske lagstiftaren Mustafa Barghouti sade att "Netanyahu vill ha ett palestinskt getto. Han godkänner en stat som kommer att stå under Israels kontroll".

I Israel togs Netanyahus tal emot med våldsamma protestdemonstrationer av ortodoxa judar och bosättare som inte kan tänka sig att avstå från Västbanken - Judéen och Samarien - enligt många sionisters språkbruk.

I Europas huvudstäder hördes försiktigt gillande över att Netanyahu åtminstone hade tagit steget att acceptera något slags palestinsk stat, om än med alla förbehåll.

Och Vita huset uttryckte sig på liknande sätt: "USA välkomnar det viktiga steget framåt i premiärministerns tal".

Men åtskilliga amerikanska bedömare är skeptiska. "Det är inte klart hur USA:s regering bemöter den israeliska ledarens vägran att stoppa all bosättaraktivitet", säger exempelvis Mellanösternveteranen Aaron David Miller vid tankesmedjan Woodrow Wilson Center till nyhetsbyrån AFP. 

Läs mer: Abbas utlyser val

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 113

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner.

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

Misstänkt mord i Sollentuna

En man hittades död under natten mot onsdagen. Polisen har inlett en förundersökning om mord.

Rekordmånga returer Foto: Landov

Rekordmånga returer

Jerebkos Detroit vinnare igen. Svensken tog fler returer än i någon tidigare match.

Ny tjänst ska utmana Facebook Foto: Google

Ny tjänst ska utmana Facebook

”Google Buzz”, som gör det möjligt att utbyta meddelanden, webblänkar och foton i Gmail, ska utmana Facebook och Twitter. Läs mer

Använder du Gmail?

Se resultat

Stöld kan hjälpa danska skatteverket

Sade nej till att köpa uppgifter om danskars förmögenheter i utlandet. Men nu har myndigheterna fått tillgång till materialet utan kostnad.

Fotboll

”Överens med Barcelona”

Dragkamp om Cesc Fàbregas. Spanska medier uppger att femårskontrakt är klart med Arsenals stjärna.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 64

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 12

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.