Palestinska myndigheten har oväntat dragit tillbaka sitt stöd för den så kallade Goldstone-rapporten som anklagar både Israel och Hamas för krigsbrott under kriget i Gazaremsan i vintras.
Efter påtryckningar från USA har den palestinska delegationen i FN hejdat sina försök att få FN:s säkerhetsråd att ta upp rapporten, rapporterar medier i Israel och USA.
Israel har dömt ut rapporten, som är gjord på uppdrag av FN:s människorättsråd. USA anser att den riskerar att hamna i vägen för försöken att väcka liv i fredsprocessen mellan Israel och palestinierna.
- Vi vill inte skapa ett hinder för dem, säger Ibrahim Khraishi, palestinsk FN-ambassadör i Genève till The New York Times.
Beslutet innebär att människorättsrådet skjuter upp sitt beslut om rapporten ska hänvisas till säkerhetsrådet till sitt nästa möte, som äger rum först i mars nästa år.
Rapporten, som är skriven av den sydafrikanske domaren Richard Goldstone, föreslår att de misstänkta krigsbrotten under Gazakriget ska granskas av Internationella brottmålsdomstolen ICC.