Ramallah.
Det planerade palestinska valet den 24 januari nästa år skjuts på framtiden, sedan den oberoende valkommissionen på torsdagen uppgett att valet inte skulle bli rättvist. Den palestinska valkommissionen bekräftade att valet skulle flyttas fram, samt att berörda parter ska informeras. Uppgiften kom från en av Fatah-rörelsens representanter.
Den palestinska presidenten Mahmud Abbas hade utlyst valet till i januari, sedan rivaliserande Hamas vägrat gå med på en förhandlingskompromiss för försoning.
Bedömare ansåg att ett ändrat valdatum skulle öka möjligheterna för förhandlingar mellan Fatah och Hamas, som har makten i Gazaremsan.
- Vi träffades i dag och bestämde att säga till presidenten, som utlyst valet, att vi inte kan genomföra valet vid utsatt tidpunkt, sade Hana Nasir vid en presskonferens. Representanter för Mahmud Abbas sade att man skulle följa rekommendationen från valkommissionen.