Greklands kris

De folkvalda sade ja till sparpaketet

Uppdaterad 2012-02-13 01:06. Publicerad 2012-02-12 23:53

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Greklands parlament röstade sent på söndagen ja till ett nytt åtstramningspaket, trots en jättedemonstration som urartade i våldsamma kravaller i den grekiska huvudstaden.

Det blev som väntat en stökig omröstning, där flera kritiska ledamöter in i det sista vägrade följa talmannens instruktioner när rösterna skulle avläggas muntligt. Men efter tio timmars debatt och en halvtimmes röstande fick den grekiska koalitionsregeringen 199 ledamöter med sig.

Beslutet krävde 151 av 300 röster.

Inför omröstningen fick premiärminister Lucas Papademos, som själv inte är folkvald, tillfälle att tala till ledamöterna. Han inledde med att fördöma det våld och den vandalism som skakade Aten under debatten.

– Vandalism, våld och förstörelse har ingen plats i en demokrati och kommer inte att tolereras, sade Papademos.

Premiärministern upprepade även sin prognos om att recessionen i Grekland, inne på sitt femte år, kommer att övergå i tillväxt hösten 2013 om krispolitiken fullföljs. Han sade även att han tror det kan bli tillväxt på 2,5–3,0 procent under åren 2014 och 2015.

Söndagens ja i parlamentet innebär att ett nytt grekiskt åtstramningspaket nu är på väg, med sänkta minimilöner, lägre pensioner och 150.000 färre jobb i offentlig sektor på tre år.

Besparingarna krävs av Greklands långivare, euroländerna och IMF för att det ska bli aktuellt att ge det konkursmässiga landet ett andra stödprogram med nödlån och skuldlättnad.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Sverige nära missa kinesiska miljarder

Regeringen förstod inte. Nu har näringsminister Annie Lööf rest till Kina för att försöka räta ut frågetecknen kring vad de vill investera. 25 13 tweets 12 rekommendationer

Foto: Scanpix Den misstänkte serieskytten Mangs i rättssalen.

Läser sig igenom rättegången

Mangs försjunken i bok. Samtidigt berättar åklagarsidan om hur en 9 millimeters kula gick igenom huvudet på hans 23-årige offer. 1 0 tweets 1 rekommendationer

”Det finns en lucka i lagen”

Vad är brottsligt? Att kapa ett Facebook-konto är olagligt men, att skapa ett konto i annans namn är det inte. ”En lucka i lagen”, enligt expert.

15 åring kapade på Facebook– anmäls. Många utsätts, men få anmäler. 8 8 tweets 0 rekommendationer

Har någon gått in och använt ditt Facebook-konto?

Foto: Scanpix

Var ska du bo när du blir gammal?

Brist på bostäder för äldre. Särskilda boenden för äldre minskar, till exempel i servicehus, gruppboenden och sjukhem. Samtidigt blir de äldre allt fler. 14 0 tweets 14 rekommendationer

Foto: AFP Polis försöker hindra juntaanhängare från att ta sig in i presidentpalatset den 21 maj.

Ny stat kan bli till krutdurk

Kaos i Mali. En utbrytarstat med al-Qaidakoppling har utropats och vapen flödar över gränsen från Libyen. Mycket allvarlig situation, menar en expert. 16 7 tweets 9 rekommendationer