Israel/Palestina-konflikten

Parterna står kvar på ruta ett

Publicerat 2009-01-18 20:53

Är infernot för den instängda civilbefolkningen på Gazaremsan över för denna gång? Mycket talar för att den vapenvila som officiellt ska råda i Gaza är allt annat än stabil.

Eftersom den är ensidigt utlyst, först av Israel och tolv timmar senare av Hamas, existerar inga ömsesidiga förpliktelser, vilket skulle vara fallet om vapenvilan varit en följd av ett framförhandlat avtal.

Det behöver inte nödvändigtvis innebära att den inte kan fungera. Dessa två fiender, som inte vill erkänna och därmed legitimera varandra, har trots allt lyckats sluta informella överenskommelser förr, om såväl eldupphör som fångutväxling. Båda parter har hoppats på att vinna fördelar genom att driva fram det senaste kriget. Men vem kan med säkerhet hävda att ungefär samma sak inte skulle ha kunnat uppnås utan att 1.300 människoliv utsläckts och tusentals palestinska hem slagits i spillror?

Hamas krävde och kräver att blockaden av Gaza hävs - och israelisk reträtt inom en vecka - för att sluta avlossa raketer. Israel har sagt sig vara redo att öppna gränsen, på villkoret att Hamas slutar skjuta. Parterna har helt enkelt saknat vilja och förmåga att tala med varandra, med all denna blodspillan som följd. Och parterna står kvar på ruta ett.

Men det är betydligt mer som står på spel. Ur Israels perspektiv handlar varje krig om den judiska statens existens. Så tillvida har den israeliska operationen lyckats; på strikt militär nivå har man demonstrerat att den israeliska järnnäven är trovärdigt skoningslös. Arméns avskräckningsförmåga, ifrågasatt efter debaclet mot Hizbollah i Libanon 2006, är återupprättad.

Men politiskt sett befinner sig Israel i en om möjligt ännu sämre ställning i ett redan tidigare fientligt Mellanöstern. Syrien har avbrutit sonderingarna om fred med Israel där Turkiet agerat medlare. Och PLO-ledaren Mahmoud Abbas "moderata" palestinska myndighet har bringats i vanrykte i många palestiniers och hela arabvärldens ögon.

Hamas hade intresse av att skaka om situationen, i ett läge när den allt svårare situationen för befolkningen i ett isolerat Gaza hotade att urholka stödet för den islamistiska rörelsen. Det israeliska anfallet har rimligen försvagat Hamas, många av dess ledare och fotsoldater har dödats. Men massdödandet av civila har ökat palestiniernas avsky för vad israelerna har åsamkat dem.

Hamas har inte försvunnit, utan finns kvar med förstärkt hjältestämpel. Även om priset har varit svåruthärdligt högt kan kriget framställas som en seger. Och trots att Hamas har utsatts för tre veckors eldstorm är de och andra palestinska motståndsgrupper fortfarande kapabla att skjuta raketer - sedan är det annan sak om de finner det klokt att göra det.

En slutsats är att Israels i inledningsfasen uttalade mål, att slå sönder "terrorns infrastruktur" inte har uppnåtts. Och isoleringen, blockaden och bojkotten av Hamas och Gaza har vare sig gjort Israel säkrare eller lett till några framsteg i den stendöda "fredsprocessen".

Allt fler bedömare efterfrågar ett nytt betraktelsesätt. När, och om, vapenvilan blir varaktig kommer Israel, liksom hela världssamfundet, att tvingas ta ställning till nyckelfrågan: ska man fortsätta att utesluta Hamas, den reellt existerande, av palestinierna folkvalda makten på Gazaremsan, från diskussionen?

Läs mer: Gaza fruktar israelisk invasion

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

SL: "Väldigt beklagligt". Svårt att övervaka tunnelbanespår automatiskt.

AFGHANISTAN

Sverige skickar ny pluton nästa vecka Foto: Försvaret

Sverige skickar ny pluton nästa vecka

Sverige förstärker trupperna i Afghanistan nästa vecka. En pluton med ett 30-tal soldater skickas - behövs inget nytt beslut från riksdagen. 99

Skytten var bekant med svenskarna. Utredningskommission på väg.

Expert räknar med fler dödsoffer. Farligt med närkontakt.

Allan Widman på Newsmill.

Allan Widman på Newsmill. Nu måste Sverige skicka fler till Afghanistan.

Tusentals civila flyr undan storoffensiv Foto: Noor Mohammad

Tusentals civila flyr undan storoffensiv

Offensiven kallas "Mushtarak" (Tillsammans). Amerikanska, brittiska och afghanska trupper har slagit en ring runt talibanfästet Marja.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

Äldste brodern Elm. Foto: Scanpix Äldste brodern Elm.

Målsuccé för David Elm

Spelade 90 minuter. David Elm stod för mål och målgivande pass i segermatchen mot Burnley. 2

Misstanke om tjuvjakt på varg

Höljes i Värmland. Blod, pälsrester, spillning - och skoterspår hittade. 41

Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste. Foto: Alexander von Sydow Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste.

Maria Wetterstrand utsedd till Sveriges miljömäktigaste 2010

Lyft in frågorna. Alliansministrar mindre framgångsrika på årets lista. 63

Teknik

Atomur kan ge bättre GPS

Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 61

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 11

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.