Partikelacceleratorn stoppad efter läcka

Publicerad 2008-09-20 17:14

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Den stora partikelacceleratorn, LHC, på Cern har stängts av och kommer att stå still i minst två månader. Detta sedan en läcka upptäckts i fredags.

Läckan uppstod till följd av en felaktig elektrisk ledning mellan två magneter. Felet gjorde att heliumgas kunde tränga in i den 27 kilometer långa acceleratorröret där experimenten utförs, ett rör som måste vara helt tomt för att det ska kunna användas.

Enligt den europeiska organisationen för atomforskning kommer felet att innebära ett långvarigt stopp för LHC. Det kommer att dröja minst två månader innan testerna av anläggningen kan återupptas.

Tidigare har en 30 ton tung transformator som driver kylsystemet till partikelacceleratorn gått sönder bara ett dygn efter att den hade startats. Problemet gjorde att temperaturen inne i det slutna rör som utgör själva acceleratorn steg från minus 271,15 grader C till minus 228,15 grader C. Transformatorn kunde dock ersättas inom ett dygn.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Scanpix Rätt sorts plast i plånboken.

Spara tusenlappar med rätt kontokort

Krångligt med kontokort. Genom att jämföra villkoren och ha flera kort kan du tjäna åtskilliga tusenlappar. DN jämför bästa kortet för barnfamiljen.

Viktigast när du väljer kort. Fyra punkter att hålla koll på.

Ung man knivskuren i ryggen

På parkeringsplats i Farsta. Mannen, som är i 18-årsåldern, stacks ned med en kniv i samband med ett bråk.

Foto: Scanpix

Energiministern efterlyser S-besked

Hatt vill ha mer konkreta besked. ”Löfven säger att han vill sätta sig ner vid ett rent bord, men så fungerar det inte i praktiken.”

Blandade reaktioner. Tumme upp och ner från Löfvens partikamrater.

Uppgörelse om kärnkraft. S vill förhandla.

Tycker du att kärnkraften ska avvecklas?

Foto: Scanpix ”Vem är det där?”

”Vem är Paul McCartney?”

Under nattens Grammy-gala i USA avslöjades det att många yngre amerikaner har dålig koll. Återkommande fråga på Twitter.

Foto: Scanpix

Semenya vill lämna hela könsfrågan

Diskussionen om hennes kön är avslutad. Caster Semenya, 21, könstestades och stängdes av från allt tävlande i elva månader.