Påven vill sprida Ordet på nätet

Uppdaterad 2010-01-23 16:48. Publicerad 2010-01-23 16:44

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Präster måste lära sig utnyttja internet smart, och sätta mediet i Ordets tjänst, säger påven Benedictus XVI.

Kyrkans män måste ta till sig ”de nästan gränslösa uttrycksmöjligheter” som tidens teknik ger, manar katolska kyrkans överhuvud i ett budskap inför årets världskommunikationsdag i mars.

Inte bara katoliker, utan även människor av andra trosriktningar bör tas med i kyrkans elektroniska kommunikationsinsatser, förklarade chefen för Vatikanens kommunikationsråd, Claudio Maria Celli, på en presskonferens i helgen.

Katolska kyrkan har redan en åttaspråkig webbsajt, en kanal på Youtube och en Facebookgrupp.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Så ser din chef vad du gör på Facebook

Allt vanligare med kontroller av jobbsökande. Fyra av tio rekryterare gör kontroller på sociala medier när de ska anställa ny personal.

Detta kollar chefen mest. Hela listan på bakgrundskontrollerna.

Så gör företagen kontroll. Se grafiken på vad företagen vill veta.

Är du rädd för att chefen ser din Facebookprofil?

Foto: Scanpix

Semenya vill lämna hela könsfrågan

Diskussionen om hennes kön är avslutad. Caster Semenya, 21, könstestades och stängdes av från allt tävlande i elva månader.

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Foto: EPA/Scanpix

Storflygplats hotad – terminaler utrymda

En person gripen. En av Europas största flygplatser, evakuerades vid lunchtid på måndagen på grund av ett bombhot.