Piraterna vid Afrikas horn

Pirater släppte spansk trålare

Publicerad 2009-11-17 15:23

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Madrid/Mogadishu. En spansk trålare som kapades av pirater i Indiska oceanen för en månad sedan har släppts, med besättningen välbehållen.

Det spanska fiskefartyget Alakrana, med en besättning på 36 personer, trålade efter tonfisk när piraterna slog till den 2 oktober.

Spaniens premiärminister José Luis Rodriguez Zapatero bekräftade på tisdagen att fartyget nu är på väg mot tryggare farvatten.

Den spanska regeringen ska enligt piraterna ha gått med på att betala fyra miljoner dollar i lösen.

Pirater har samtidigt kapat ett tankfartyg med kemikalier utanför Seychellerna, enligt EU:s multinationella flottstyrka som opererar i området. Enligt beskedet kapades tankern MV Theresa VIII, med 28 nordkoreaner som besättning, i måndags då den var på väg mot Mombasa i Kenya. Den har nu vänt och stävar norrut, sade EU Navfor i ett kort meddelande.

Läs mer: Tanker kapad utanför Seychellerna

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Så ser din chef vad du gör på Facebook

Allt vanligare med kontroller av jobbsökande. Fyra av tio rekryterare gör kontroller på sociala medier när de ska anställa ny personal.

Detta kollar chefen mest. Hela listan på bakgrundskontrollerna.

Så gör företagen kontroll. Se grafiken på vad företagen vill veta.

Är du rädd för att chefen ser din Facebookprofil?

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Foto: EPA/Scanpix

Storflygplats hotad – terminaler utrymda

En person gripen. En av Europas största flygplatser, evakuerades vid lunchtid på måndagen på grund av ett bombhot.

Foto: Scanpix

Många flirtar på semestern

Sol och fler sovtimmar orsakerna. Nästan hälften av svenskarna flirtar på semestern, visar en ny undersökning.