En kortvarig amnesti gjorde susen. Plundrare i den jordskalvsdrabbade staden Concepción har lämnat tillbaka eller dumpat tv-apparater, möbler och frysboxar längs vägar och gator.
Amnestin och meddelandet om att polisen planerar hårdföra razzior i olika bostadsområden för att undersöka hur mycket stöldgods det finns i bostäderna var effektivt nog. Liksom gripandet av ett 20-tal misstänkta plundrare.
– Det var som en masshysteri, de ville inte göra skada. Det var en som började och sedan följde alla efter, säger Humberto Cifuentes i ett av stadens medelklassområden och betraktar polisen som samlar in de varor som ställts vid trottoarkanten.
Poliser, en del av dem kravallutrustade, lastar soffor, spisar och andra vitvaror på lastbilar. Dagarna efter det första skalvet beväpnade sig en del av de boende med påkar och satte bildäck i brand framför sina hus för att avskräcka plundrare.
Polisen har redan fyllt en idrottshall från golv till tak med varor. Tv-bilderna på plundrare chockerade de under normala förhållanden laglydiga chilenarna. Men masshysteri är inte enda förklaringen.
President Michelle Bachelet har fått mycket kritik för att hjälpen och kontrollen över lag och ordning lät vänta på sig det första dagarna. Bristen på snabb hjälp anses ha bidragit till de första dagarnas plundringsvåg.
Men myndigheterna har sagt att ”lagens fulla kraft” ska användas mot plundrarna.
– För dem som trodde att detta bara är på skämt kan vi tala om att det är det inte. Vi har bildbevis, säger en hög lokal tjänsteman.