Polack trodde sig smuggla – och fick tio år

Publicerad 2009-08-26 20:54

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Den 40-årige polacken trodde att han smugglade amfetamin. Därmed blev det tio års fängelse, trots att han inte hade något olagligt i lasten.

När Jacek Litwinczuk körde av färjan från Swinoujscie till Köpenhamn i våras hade han visserligen stimulantia i bilen. Men det konstaterades vara 1-fenyletylamin, ett ämne som brukar användas för att späda ut amfetamin och som vid tillfället inte var olagligt i Danmark.

Avgörande för domen på tio års fängelse i den danska huvudstaden på onsdagen blev därmed att han anses ha trott att han begick ett brott, även om brottet faktiskt aldrig ägde rum.

Fenomenet kallas i dansk juridik "putativ forbrydelse", ungefär förment eller förmodat brott.

– En "putativ forbrydelse" innebär att någon avser att begå ett brott och rent faktiskt begår handlingen i tron att det är ett brott. Då kan man dömas för försök till brott, förklarar Trine Baumbach, adjunkt i straffrätt på Københavns Universitet.

En springande punkt i den fällande domen var ett brev Litwinczuk försökte få hemsmugglat till hustrun i Polen, där han ber henne sopa igen alla spår efter smugglingsresan.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Sverige nära missa kinesiska miljarder

Regeringen förstod inte. Nu har näringsminister Annie Lööf rest till Kina för att försöka räta ut frågetecknen kring vad de vill investera. 29 15 tweets 14 rekommendationer

Foto: Scanpix Den misstänkte serieskytten Mangs i rättssalen.

Läser sig igenom rättegången

Mangs försjunken i bok. Samtidigt berättar åklagarsidan om hur en 9 millimeters kula gick igenom huvudet på hans 23-årige offer. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: AFP

Greker betalar inte skatt och avgifter

Inför hotet om statsbankrutt. Samtidigt spår en ny bankanalys att sannolikheten för att grekerna lämnar euron är 50-75 procent.

”Det finns en lucka i lagen”

Vad är brottsligt? Att kapa ett Facebook-konto är olagligt men, att skapa ett konto i annans namn är det inte. ”En lucka i lagen”, enligt expert.

15 åring kapade på Facebook– anmäls. Många utsätts, men få anmäler. 8 8 tweets 0 rekommendationer

Har någon gått in och använt ditt Facebook-konto?

Foto: AFP Polis försöker hindra juntaanhängare från att ta sig in i presidentpalatset den 21 maj.

Ny stat kan bli till krutdurk

Kaos i Mali. En utbrytarstat med al-Qaidakoppling har utropats och vapen flödar över gränsen från Libyen. Mycket allvarlig situation, menar en expert. 16 7 tweets 9 rekommendationer