BERLIN.
Polen bygger två kärnkraftverk med hjälp av Frankrike. Det är det polska svaret på gasledningen i Östersjön. Polen vill göra sig oberoende av rysk naturgas.
Polen har hela tiden varit en motståndare till gasledningen i Östersjön. När Ryssland och Tyskland får direktkontakt och ledningen inte längre går landvägen via Polen innebär det samtidigt att beroendet ökar.
Det är ett skäl till att Polen nu satsar på kärnkraft. Ett annat skäl är förstås att komma i från det egna kolberoendet.
Den polske premiärministern Donald Tusk var i veckan i Paris och träffade den franske presidenten Nicolas Sarkozy. Kärnkraftslandet Frankrike ska hjälpa Polen att bygga två reaktorer.
Den ena ska ligga i Zarnowiec precis vid Östersjökusten, den andra i Klempicz norr om Poznan.
På bägge dessa orter fanns det planer för kärnkraftverk av rysk typ redan på 80-talet, men efter Tjernobyl-katastrofen 1986 blev det politiskt omöjligt. Den första reaktorn ska tas i drift 2020, den andra fem år senare. Polen har dessutom kommit överens med de baltiska staterna om bygget av ett kärnkraftverk i Litauen.
Enligt Süddeutsche Zeitung betonar Donald Tusk att de slutgiltiga besluten ännu inte är fattade.