Polisers brutalitet mot demonstrerande kvinnor upprör i Frankrike

Publicerad 2010-08-03 13:27

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

”Rasismen i Frankrike kommer uppifrån,” skriver The Guardians Nabila Ramdani. I en video som spridits på nätet ses den franska polisen agera våldsamt mot demonstrerande mödrar.

Videon, filmad av en amatörfilmare som bevittnade händelsen, visar hur polisen i Parisförorten La Courneuve bryter upp en demonstration av mödrar som vräkts från sina hem. Våningshuset där de bor ska rivas, och då de saknar andra boendealternativ innebär det att många av de bosatta blir hemlösa.

Flera av kvinnorna som deltar i den sittande demonstrationen kommer ursprungligen från Elfenbenskusten. Ett flertal är gravida, och många bär på små barn i famnen. Trots detta går polisen hårdhänt tillväga för att bryta upp demonstrationen. En liten pojke grips av panik när han hamnar under sin mor, som släpas bort på asfalten av polisen. Minst en kvinna svimmar.

Filmen har väckt stor ilska i Frankrike. Man har krävt en utredning av polisens brutalitet, samt att alla inblandade poliser ska straffas.

Den som bör ses som ansvarig är dock landets högste man, president Nicolas Sarkozy, skriver Ramdani i en artikel i the Guardian. Sarkozy är känd för att tidigare ha kallat bråkmakare från orter som La Courneuve för ”avskum” som borde ”tvättas bort med en brandslang”.

Sarkozys tid som president har präglats av utbredd social oreda och upplopp. I staden Grenoble, i östra Frankrike, utbröt i juni gatuvåld som resulterade i brinnande bilar och butiker då eld öppnades mellan poliser och ungdomar. I St-Aignan, i centrala Frankrike, stormade ett maskerat gäng en polisstation efter att en rom skjöts ihjäl under en biljakt.

Sarkozy har skyllt upploppen på invandrare och utannonserade ett ”krig mot brottsligheten” där polisen har rätt att ta till med hårdhandskarna. Allt för att reda ut det som Sarkozy anser vara det ”allvarliga säkerhetsproblem” som vissa utlandsfödda utgör. Han har meddelat att han tänker dra in medborgarskapet från alla invandrare som engagerar sig i olagliga aktiviteter. Socialbidrag till papperslösa invandrare ska granskas och minimistraffet för kriminella ska höjas.

Förra veckan uppstod debatt runt om i Europa när den franska presidenten beordrade rivningen av flera hundra romska läger och utvisningen av romer som orsakat ordningsproblem. Aktionen har i debatten liknats vid etisk rensning.

Sarkozy har ännu inte kommenterat videon.

Läs mer: Romska läger ska rivas i Frankrike

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Stringer/Reuters Mänskliga rester från massgraven i Veracruz.

Mexikos taktik mot knark döms ut helt

”Ett fullständigt misslyckande”. Fler än 50.000 dödsoffer har nu krävts sedan president Felipe Calderon inledde sin militäroffensiv mot maffian.

Två brottssyndikat strider om makten. Drygt 20 miljarder om året.

Foto: Scanpix

”Foppa” redo för ny karriär i affärslivet

Har pluggat ekonomi på Handels. Peter Forsberg har bytt hockeyn mot ekonomistudier och är nu redo att ge sig in i affärslivet. Men glöm Foppa-tofflorna.

Foto: Scanpix

Räkna ut din skatt med räknesnurran

Så håller du koll på skatten. Snart kommer du att enkelt kunna räkna ut din preliminära skatt för 2012 - genom en ”räknesnurra” på Skatteverkets hemsida.

Foto: Emiliano Rodriguez / Alamy Drömmarna är viktiga för att hjärnan ska fungera.

Drömmarna ”lurar” oss att sova

Människor drömmer inte för att vi sover – utan vi sover för att vi drömmer. Det menar neuropsykologen Mark Solms. Hjärnan tror att vi är sysselsatta.

Sömnen återställer hjärnan och minnet. Får lättare att lära oss saker.

Foto: Scanpix

”Partiledareffekt” – blocken jämnas ut

”Viktigt med ett rent bord”. Partiledarbytet har gett skjuts i opinionen åt både Socialdemokraterna och Vänsterpartiet.

Uppgörelse om kärnkraft. S vill förhandla.