Mordet på Anna Politkovskaja

Politkovskajas mördare fångades av rymdkamera

Publicerad 2007-02-10 10:55

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Moskva. Rysk polis har gripit två misstänkta för mordet på journalisten Anna Politkovskaja, uppger dagstidningen Komsomolskaja Pravda.

En "källa med insyn i utredningen" som inte nämns vid namn säger att de misstänkta identifierades genom foton som togs morddagen den 7 oktober förra året av en militär satellit.

- Försvarets rymdkrafter ska ha äran för upptäckten. På bilderna syns misstänkta bilar och människor, heter det.

Enligt tidningen är de båda misstänkta tjetjener.

Politkovskaja var mest känd för sina rapporter från kriget i Tjetjenien, som avslöjade den ryska arméns övergrepp mot civilbefolkningen där. I sin sista artikel pekade hon ut tjetjener i rysk sold som skyldiga till mord och tortyr.

Hon blev den 13:e journalist som mördats på grund av sitt arbete sedan Vladimir Putin blev president år 2000. Få av fallen har lösts.,

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Etiopisk hemsida ”Det var inte någon gerillagrupp de träffade”, säger advokaten.

”De gick i en fälla”

Ny bild av vad som hände svenskarna. Schibbye och Perssons advokat, tror att allt var en fälla och att journalisterna inte ens ens mötte gerillan.

Regeringen kräver att de släpps. Ny del i årets utrikesdeklaration.

De kämpar för Johan och Martin. Stort reportage inför domen.

Foto: Scanpix

Tveksam effekt av massvaccinering

Tyskland har samma dödstal, färre vaccinerade. Polen, som inte vaccinerade alls, hade ett dödlighetstal på 0,47. Sverige hade 0,31.

Foto: Gregory Shamus / Getty Images/AFP Zetterberg hyllades av publiken.

Svensklaget historiskt i natt

Flest raka vinster på hemmais. Henrik Zetterberg och hans lagkamrater i Detroit Red Wings utraderade Philadelphia Flyers över 30 år gamla rekord.

Uppsala först att ge skadad nytt ansikte

Öppnar centrum för ansiktstransplantationer. Bara 18 personer i världen har fått ett av en donator. Akademiska sjukhuset blir först i Norden.

Foto: Scanpix

Bussarna igång efter olycka i Södertälje

All busstrafik ställdes in. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.