Norges motsvarighet till Säpo, PST, meddelar att Anders Behring Breivik finns på en lista över folk som handlat kemikalier i Polen.
– Anders Behring Breivik dök upp i april på en lista med runt 60 norrmän som gjort inbetalningar till en speciell polsk firma, säger PST-chefen Janne Kristiansson till Dagbladet.
Hon säger att transaktionen i sig inte föranledde PST att placera Breivik i något register.
– Det handlar om ett väldigt litet belopp, bara 121,22 kronor. Det är det enda vi funnit. Han har levt ett mycket laglydigt liv, säger Kristiansson.
En polsk företagare har förhörts efter bombdådet i regeringskvarteren i Oslo. Förhöret var en del i polska polisens utredning av en möjlig koppling till Anders Behring Breivik, som erkänt bombdådet i huvudstaden och massakern på Utöya.
Först kom rapporter från nyhetsbyrån PAP via polska medier att företagaren, som driver en internetbutik, hade gripits vid en razzia i staden Wroclaw i söndags efter att tidigare ha sålt kemikalier till den norske attentatsmannen. Därefter dementerade polska polisen för nyhetsbyrån Reuters att så var fallet.
Ingen ska vara gripen eller anhållen i Polen utan mannen förhördes enbart och ett av hans lager genomsöktes. De kemikalier han misstänktes ha sålt till Breivik är enligt polsk polis inte olagliga utan lättåtkomliga. Förhöret var en del i polisens arbete att undersöka en möjlig koppling till Breivik i Polen.
Mannen ska ha dykt upp i utredningen efter att attentatsmannens terrormanifest blivit känt, enligt PAP. I manifestet beskriver den norske terroristen ingående om hur han har tillverkat bomber och Polen nämns i det sammanhanget.
– Vi genomför åtgärder på begäran av norska polisen för potentiella kopplingar, men för förundersökningens bästa kan vi inte avslöja några detaljer, säger Malgorzata Kalus, talesman för åklagarmyndigheten i Wroclaw, till Reuters.