Brittiska valet 2010

Pressad Brown i tv-debatt

Publicerad 2010-04-30 00:11

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Den brittiske premiärministern och Labourledaren Gordon Brown spelade direkt på sin tidigare erfarenhet som finansminister när den sista tv-debatten inför nästa veckas brittiska val hölls på torsdagskvällen.

– Som ni märkte i går så får jag inte till allt på rätt sätt. Men jag vet hur man hanterar ekonomin, både i dåliga och goda tider, sade Gordon Brown när det blev hans tur att hålla ett kort inledningsanförande i debatten som mediebolaget BBC stod värd för.

Då hade Toryledaren David Cameron redan hunnit slå fast att ”Storbritannien behöver börja producera igen och stoppa slöseriet” och att "han aldrig kommer att gå med i eurosamarbetet" utan kommer att hålla sig till pundet.

Tonen mellan Brown och Cameron var tuff och Toryledaren valde att hela tiden titta direkt in kameran – som om han inte riktigt ville bevärdiga Brown med en blick.

Liberaldemokraternas Nick Clegg förkunnade å sin sida att ”vi måste återigen hitta vår passion för innovationer för att skapa saker”.

– Vi måste vara ärliga med att det kommer att bli nedskärningar, fortsatte han.

När den en och halv timma långa debatten – som fördes via frågor från en utvald publik – var över blev det, enligt en snabbundersökning som den konservativa tidningen The Sun beställt, Toryledaren som ”vann” enligt 41 procent av de tillfrågade. Tvåa blev Clegg med 32 procent och allra sist den hårt stukade Brown med 25 procent. En motsvarande undersökning för ITV gav liknande inbördes styrkeförhållande.

Det framgick dock inte på torsdagskvällen hur stort underlaget var för de båda undersökningarna.

Men trots att de tre herrarna gjorde sitt bästa för att hålla sig till debattens ekonomitema kommer torsdagen sannolikt att gå till historien som dagen då Gordon Brown vaknade till svarta rubriker och bilder av sig själv när han underdånigt ber Gillian Duffy om ursäkt för att han kallat henne ”trångsynt fruntimmer”.

Det var efter det att Gordon Brown ”mött vanligt folk” som han råkade beskriva ett samtal med Gillian Duffy,en äldre kvinna, som ”rena katastrofen”. Brown skulle just kliva in i sin bil när han, med mikrofonen kvar på kavajen, dömde ut Duffy som ”ett trångsynt fruntimmer”, sedan hon pressat honom om invandringen.

När det stod klart vad som hänt tvingades Brown schavottera i alla medier och personligen be Gillian Duffy om ursäkt – först i radio och i telefon och sedan hemma i hennes bostad där han tillbringade 40 minuter.

– Jag är en ångerfull syndare, sade den brittiske premiärminister till reportrar efter besöket.

Årets brittiska valrörelse är unik på flera sätt, bland annat är det första gången som tv-sända partiledardebatter tillåts. Fram till på torsdagen hade två debatter sänts och den stora nyheten är att Liberaldemokraterna och Nick Clegg genom tv-exponeringen seglat upp som ett allvarligt hot mot de andra två etablerade partierna.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Webb-TV

Expert: Massakern början på en ny fas

Barnamassakern i Hula. De senaste blodiga händelserna i Syrien kan bli upptakten till en ny fas i konflikten, där FN ökar trycket. 11 8 tweets 3 rekommendationer

Ny massaker direkt efter FN:s dömande. Minst 90 döda på söndagen. 44 11 tweets 33 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 23 5 tweets 18 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Syriens folk lider – men ingen griper in. Passiv omvärld. 176 10 tweets 166 rekommendationer

Foto: Scanpix

Mona Sahlin blir inte ny ILO-chef

Rekommenderades av regeringen. Den förra S-ledaren blir inte ny ILO-chef. Inför tredje röstningsomgången finns hennes namn inte med. 5 0 tweets 5 rekommendationer

Nordkoreaner dödade i "olyckor"

Trettio nordkoreanska tjänstemän har avrättats eller dödats i arrangerade bilolyckor, enligt Amnesty International. Efter samtal med Sydkorea.

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 1310 64 tweets 1246 rekommendationer

Kraftig explosion i Nairobi

Oklar orsak. Minst en person uppges ha omkommit och flera skadats i en explosion vid Nairobis universitet.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan