Israel/Palestina-konflikten

Protester mot Israels markoffensiv

Publicerat 2009-01-04 14:47

Israels markinvasion i Gaza, om än väntad, väckte protester världen över. Frankrike var bland de första att fördöma, efter en tveksam inledande kommentar från det tjeckiska EU-ordförandeskapet.

"Frankrike fördömer den israeliska markoffensiven, precis som vi fördömer den fortsatta raketbeskjutningen, sade franske utrikesministern Bernard Kouchner.

"Den farliga militära upptrappningen komplicerar de ansträngningar världssamfundet gör i synnerhet EU och Frankrike, medlemmarna av Kvartetten och länderna i regionen för att stoppa striderna, få fram omedelbar hjälp till civila och finna en permanent vapenvila", sade Kouchner.

Frankrike lämnade i veckan ifrån sig ordförandeskapet i EU till Tjeckien. Sedan en talesman för det tjeckiska ordförandeskapet först sagt att Tjeckien ser Israels senaste operation som "defensiv, inte offensiv" gjorde den tjeckiske utrikesministern Karel Schwarzenberg, som på söndagen reser med en fredsmäklande EU-delegation till området, tillägget att "även den mest oomstridda rätten för en stat till självförsvar inkluderar inte handlingar som till stor del påverkar civila".

"Vi uppmanar till underlättandet av humanitär hjälp till invånarna i Gazaremsan och... för upprättandet av en vapenvila", sade Schwarzenberg.

På söndagen uttalade sig också Vatikanens ledare. Påven Benedictus XIV riktade sig till båda de stridande parterna med uppmaningen om att omedelbart göra slut på den nuvarande tragiska situationen i Gazaremsan.

Gordon Brown, Storbritanniens premiärminister, sade i en BBC-intervju på söndagen att markoffensiven har skapat ett farligt läge i konflikten och stämde in i de många rösterna som höjts för en omedelbar vapenvila.

Storbritanniens utrikesminister David Miliband menar vidare att markoffensiven understryker behovet av en omedelbar vapenvila. "Upptrappningen av konflikten kommer att orsaka bestörtning och förfäran", sade Miliband i ett uttalande.

Både Hamas och Israel måste få tillräckliga försäkringar, sade Brown och nämnde bland annat gränsproblem som Hamas vapensmuggling och bristen på humanitärt viktiga förnödenheter som uppstått under isoleringen av Gazaremsan.

Ryssland meddelade på söndagen att Israels markinvasion var extremt bekymrande. Landet kommer att skicka en särskild delegation med uppdrag att förhandla fram fred från båda sidor.

Utrikesminister Carl Bildts uttalande till AFP var ungefär det samma som innehållet i hans blogginlägg direkt efter lördagens markoffensiv. Den norske kollegan Jonas Gahr Støre (Arbeiderpartiet) var kraftfullare.

Enligt honom tar Norge "starkt avstånd från krigshandlingar som leder till omfattande civilt lidande och efterlyser att trupperna dras tillbaka omgående".

- Fortsatt bombning av den tättbefolkade Gazaremsan har nu övergått till en fullskalig militär markoperation som drabbar en civilbefolkning som varken kan försvara sig eller fly, säger Støre till AFP.

I strängare ordalag fördömdes Israels markinvasion av snart sagt alla arabiska länders regeringar på söndagen. Arabförbundets generalsekreterare Amr Mussa anklagade till och med FN för att inte prioritera Gazakrisen tillräckligt.

Även Turkiet fördömde Israels markoffensiv, vilket väckte en del uppmärksamhet då länderna bland annat har ett militärt samarbetsavtal sedan många år.

- Vi fördömer och accepterar inte att Israel har inlett markoperationer trots det internationella samfundets varningar och reaktioner, lyder det turkiska utrikesministeriets budskap från söndagen.

Från USA meddelades att president George W Bush hålls informerad och att USA håller kontinuerlig kontakt med Israel och andra länder i regionen och Europa om läget. Senare sade utrikesdepartementet talesman Sean McCormack i ett försiktigt uttalande att läget i Gaza efter en vapenvila inte får återgå till status quo, där Hamas kan fortsätta skjuta raketer mot Israel. Han sade att USA är oroat över den humanitära situationen och att den israeliska militären måste ge akt på möjliga konsekvenser för civila.

Iran har inte oväntat stått för söndagens kraftigaste reaktioner mot Israel. Landet har ju mycket nära kopplingar till Hamas - även om en del är formellt obekräftade - och det folkliga stödet till organisationen i Gaza är stort.

- Lyckligtvis mötte sionisterna ett starkt försvar från modiga palestinier och ett hårt slag utdelades. Sionisterna ska veta att Gaza kommer att bli deras gravplats, sade det iranska parlamentets talesman Ali Larijani enligt den statliga nyhetsbyrån IRNA.

Öster om Iran, från Pakistan till Japan, var det närmast unisona uppmaningar om eldupphör i Gaza. Det kinesiska utrikesministeriets talesman Qin Gang sade exempelvis att man såg på den eskalerade situationen med stor oro.

- Vi vädjar starkt till de berörda parterna att omdelbart upphöra med alla militära handlingar och väpnade strider för att förhindra civila offer, sade Qin Gang.

Läs mer: Abbas utlyser val

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

”Fri etablering har gett 120 husläkare”

Majoriteten slår tillbaka om vården i Stockholm. ”Oppositionen plankar vår plan att ändra ersättningssystemet”, säger Birgitta Rydberg (FP). 5

"Nej till fri etablering av vårdcentraler”. De rödgröna presenterade sitt alternativ till Vårdval Stockholm på onsdagen. 36

Är det rätt att stoppa den fria etableringen av vårdcentraler?

Se resultat

DN:S kulturpris 2010

Och vinnaren är ...

... Noomi Rapace Foto: Anette Nantell

... Noomi Rapace

Noomi Rapace tilldelas DN:s kulturpris för att hon gjort Lisbeth Salander till en gestalt som sätter ett avtryck i hjärtat. Tävlingen avgjord. 27

Läs filmbloggen: Det var dags för en filmkvinna. Grattis Noomi Rapace!

Fredrik Risp klar för Blåvitt Foto: Pontus Lundahl / Scanpix

Fredrik Risp klar för Blåvitt

Kontrakt till 31 juli. ”Vad som händer sedan får vi se”, säger IFK Göteborgs sportchef Håkan Mild.

”230 000 omkom” Foto: Ramon Espinosa / AP

”230 000 omkom”

Officiella siffror efter jordskalvet i Haiti. Men den senaste siffran från den haitiska regeringen är inte definitiv. 4

Räddad 28 dagar efter skalvet. Utmärglad och svårt uttorkad, men vid liv.

Blåsta igen Foto: Jose Jordan / 202

Blåsta igen

Vinden stoppar America's Cup. Först blåste det för lite, på onsdagen blåste det för mycket. 1

Recept

Fransk läckerhet

Citronpaj. En pajbotten fylld av len, syrlig citronkräm och på toppen frasig maräng. Oemotståndligt!

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Burkens värde höjs 100 procent.

Burkens värde höjs 100 procent. Panten blir en krona jämt. 30

Skrikare.

På Stan Den fins­ka manskören Huutajat jobbar med kraft och decibel. Skrikare.

Comeback i småbils- klassen.

Comeback i småbils- klassen. Nya Audi A1 med små, snåla motorer i en sportig inramning.

Dyrare biljetter till rymden.

Dyrare biljetter till rymden. När Ryssland får monopol på transporter till ISS. 12