Israel/Palestina-konflikten

Protester vid Israels ambassad

Publicerat 2009-01-04 21:59

På söndagen samlades närmare 700 väl påpälsade män, kvinnor och barn i Stockholm för att protestera mot Israels Gazakrig. Den bitande kylan gav nästan vika för de heta slagorden - "Gaza blöder, stoppa massakern, bojkotta Israel".

Flera av dem som samlats på Sergels torg var både ledsna och arga över att världen till synes övergett människorna i Gaza.

- Jag mår så dåligt av det jag ser på tv, döda barn, skadade barn. Hur kan världen låta det här pågå? Varför kräver inte Bildt och FN att Israel ska upphöra med sina attacker, frågar sig svenskturkiska Bahar.

Några som delar hennes känslor är Medine Tezcan, förbundssekretare i Sveriges Unga muslimer, och Mohammed Amin Kharraki, ordförande i samma organisation.

- Det är inte mycket annat som påverkat mig så mycket som det som nu händer i Gaza, det är med mig varje minut och jag gråter ofta. FN måste agera, Carl Bildt och EU-delegationen måste börja ställa krav på Israel, säger Medine Tezcan.

- Det måste till ett omedelbart eldupphör men också en rättvis fred. Israel måste öppna vägarna in i Gaza för mat, bensin - de enkla sakerna som gör att folk överlever. Då tror jag att raketbeskjutningarna upphör, menar Mohammed Amin Kharraki.

Han fruktar att det blir en ny intifada om folket i Gaza tvingas fortsätta leva på svältgränsen.

Demonstrationståget gick från Sergels torg och avslutades vid Israels ambassad på Östermalm i Stockholm - på gården utanför placerades två symboliska kistor, bägge insvepta i den palestinska flaggan.
Demonstrationen arrangerades av organisationen Gaza Solidaritet, och den kommer nästa lördag att samla till en ny demonstration mot Israels anfallskrig.

Även på andra ställen i världen demonstrerades det mot Israel. I Istanbul i Turkiet samlades tiotusentals människor för att visa sin avsky mot det som sker i Gaza.
Under lördagen var det demonstrationer i London, Amsterdam, Aten, Berlin, Milano, Ankara, New York och Köpenhamn. Även i flera svenska städer demonstrerade olika organisationer mot Israel.

Läs mer: Abbas utlyser val

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Sverige skickar ny pluton nästa vecka Foto: Försvaret

Sverige skickar ny pluton nästa vecka

Sverige förstärker trupperna i Afghanistan nästa vecka. En pluton med ett 30-tal soldater skickas - behövs inget nytt beslut från riksdagen. 19

Expert räknar med fler dödsoffer. Farligt med närkontakt.

Allan Widman på Newsmill.

Allan Widman på Newsmill. Nu måste Sverige skicka fler till Afghanistan.

Skytten var bekant med svenskarna. Utredningskommission på väg.

Tusentals civila flyr undan storoffensiv Foto: Noor Mohammad

Tusentals civila flyr undan storoffensiv

Offensiven kallas "Mushtarak" (Tillsammans). Amerikanska, brittiska och afghanska trupper har slagit en ring runt talibanfästet Marja.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste. Foto: Alexander von Sydow Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste.

Maria Wetterstrand utsedd till Sveriges miljömäktigaste 2010

Lyft in frågorna. Alliansministrar mindre framgångsrika på årets lista. 1

Akebono Tora. Foto: AP Akebono Tora.

Sumo-brottare i japanska Glee

En före detta sumo-brottare står för sångnumren, när tv-serien Glee kommer till Japan. Se inslaget

Krisen inom SAS

SAS varslar över 500 i Sverige

Maud Olofsson: "SAS innebär ett komplicerat ägande för staten." 16

SAS vd och koncernchef Mats Jansson Foto: Henrik Montgomery / Scanpix SAS vd och koncernchef Mats Jansson

100-tals jobb ska bort från SAS

Ska spara två miljarder. Ber samtidigt ägarna om miljardtillskott. 49

”Desperat jakt på kapital”.

”Desperat jakt på kapital”. Sex miljarder kronor räcker inte till. 21

DN:s börskrönikör Patricia Hedelius.

DN:s börskrönikör Patricia Hedelius. Jansson kan komma att ifrågasättas. 12

Vd:n. "Regeringen, staten, Maud Olofsson är redan delägare i SAS." 3

Teknik

Atomur kan ge bättre GPS

Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 41

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 11

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.