Putin svarade på tidigare protester med att samla 130.000 av sina anhängare på en arena i Moskva och utlova seger i "slaget om Ryssland".
130.000 anhängare samlades på torsdagen vid Rysslands största arena, Luzjniki i Moskva, för att visa sitt stöd för premiärminister Putins kandidatur i presidentvalet. Arenan fylldes till bristningsgränsen av folk som viftade med ballonger och flaggor och hurrade för Putins parti Enade Ryssland.
Putin spelade på patriotiska känslor och lovade i sitt tal att segra i "slaget om Ryssland".
– Vi är en segerrik nation. Det ligger i våra gener, sade han och varnade samtidigt för utländsk inblandning.
– Vi kommer inte tillåta någon att blanda sig i våra interna angelägenheter.
Dagens demonstration var ett välregisserat svar på de Putinkritiska protester som hållits runtom i Ryssland inför presidentvalet den 4 mars.
– Jag stödjer vår premiärminister och vill att han blir president, sade Anna Minajeva som kom till stadion insvept i en rysk flagga.
Men flera deltagare uppgav att de inte kommit dit att fri vilja.
– De släpade hit mig, berättade en av mötesdeltagarna.
Putin väntas trots kritiken vinna en lätt seger i valet.