London. .
Den senaste veckan har antalet drabbade av svininfluensan ökat med 110.000 fall i England. London är den stad som drabbats värst med 15 av totalt 27 dödsfall. Trots att antalet insjuknade har avstannat, har det medfört stor oro då de flesta Londonbor känner någon smittad.
– Vi har utarbetat planer i händelse av att panik utbryter och om vi i sådana fall får väldiga folkmassor att ta hand om. Många människor har uttryckt stor rädsla och därför har vi även vakter på plats på sjukhusen, säger doktor Melanie Smith, chef för allmänna hälsovården i stadsdelarna Kensington och Chelsea vid den statliga brittiska hälsovårdsmyndigheten NHS.
Melanie Smith uppger att en ung kvinna som trott sig vara smittad ringt in till sjukhuset och frågat: ”Kommer jag att dö nu?”
– Men människor som får diagnosen svininfluensa känner sig oftast inte så sjuka, säger doktor Smith.
– Det är snarare så att de tror att de kommer att bli det. Därför uppstår en rädsla för att de ska få svininfluensa och till och med dö, i stället för att faktiskt vara sjuka.
Utanför Saint Charles sjukhus i Kensington och Chelsea kommer människor för att hämta ut antivirusmedicinen Tamiflu på en av de 120 mottagningar som satts upp runt om i London. Saint Charles tar emot omkring 100 människor om dagen, men antalet smittade är långt större.
På andra platser, som Tower Hamlets i östra London, kommer uppemot 400 människor om dagen till influensamottagningen. Trots att Londonbor har blivit uppmanade att inte komma om de är smittade utan låta en så kallad flu friend hämta medicinen – väntar smittade Dasy Monahen utanför Saint Charles.
– I går natt blev det värre. Jag vaknade upp av att jag kände mig yr och jag har tappat aptiten. Det känns även som om någon står och stampar mig på bröstet, och jag har hosta. I stället för att vänta på någon åkte jag ner själv för att hämta medicinen, säger hon.
Monahen tilldelas en mask som hon måste bära när hon vistats runt om på Saint Charles sjukhus. Det är strikt bevakat, och inga utomstående förutom de som kan identifiera sig som ”flu friend” är egentligen tillåtna på den plats där Tamiflu disponeras. Monahen har tur, trots att hon blivit tillsagd att hon antagligen kommer att bli hemskickad tilldelas hon Tamiflu. Hon vill bara hem och vila nu, säger hon.
Att London drabbats så hårt är inte en tillfällighet. Det stora antalet människor som bor och turistar i huvudstaden medverkar till att viruset sprids.
Tunnelbanan är ett sådant ställe där människor trängs på små utrymmen. Runt om i tåg och längs rulltrappor sitter affischer som uppmanar människor ”Catch it, Kill it, Bin it” (Fånga den, döda den, kasta den) vilket är regeringens kampanj för att informera om influensan.
– Det är viktigt att turister och Londonbor använder engångsnäsdukar som man sedan slänger i en papperskorg. När någon nyser kan smittan sprida sig nästan en meter, säger Melanie Smith medan hon demonstrerar handgelén som hon också säger är väldigt viktig.