Kim Peek som inspirerade till huvudpersonen i den fyrfaldigt Oscarsbelönade filmen Rain Man har dött, uppger bland andra nyhetssajten Big News Network i USA.
Kim Peek föddes i november 1951 och redan tidigt stod det klart att han var annorlunda.Han föddes med förstorat huvud och undersökningar visade att han saknade förbindelse mellan höger och vänster hjärnhalva och dessutom hade skador på lillhjärnan. Han gick inte förrän han var fyra och hade problem med kroppskoordinationen. Men hans förmågor när det gällde det mentala visade sig på många sätt vara något utöver det vanliga.
Enligt Kim Peeks pappa Fran kunde sonen vid tjugo månaders ålder detaljerat återberätta de böcker som lästes för honom. Vid tre års ålder frågade Kim sina föräldrar vad ordet "konfidentiell" betyder. Hans föräldrar sa då åt honom, lite på skoj, att slå upp ordet i en ordbok. Något Kim Peek gjorde utan problem. På något vis hade han redan då listat ut hur alfabetet är uppbyggt.
Men att vara savant under 1950- och 1960-talen var inte någon dans på rosor.När hans föräldrar tog honom till läkaren för undersökning när han var liten fick de rådet, av en stressad läkare som var försenad till en golftävling med några kompisar, att sätta honom på en institution och glömma bort honom. Han var ju ändå så pass efterbliven att han aldrig skulle kunna få ett fullgott liv, vare sig fysiskt eller psykiskt, menade man.
Kim Peeks föräldrar valde dock att ta hans om sin son och ge honom den bästa uppväxt de kunde. Och under åren blev det allt tydligare att Kim Peek, trots sin austism och sina fysiska svårigheter, han kunde varken raka sig eller duscha själv, hade ett minne som gick utanpå allt.
Vid fyra års ålder, alltså ungefär vid den tidpunkt då han lärde sig gå, var Kim besatt av siffror och aritmetik, han läste och memorerade telefonkatalogen och när han blev äldre fick han smeknamnen "Kimputer" av sina vänner. Ett namn som väl speglar de enorma kunskapsdatabaser som fanns i hans hjärna. Han kunde det mesta om USA:s och övriga världens historia, motor- och landsvägar i USA och Kanada, sportresultat, filmtrivia och personer i bibeln. Han kunde också identifiera de flesta klassiska kompositioner, vem som skrivit dem och också datumet de färdigställdes på. Han var också mycket intresserad och postnummer, telefonnummer och datum. Att berätta vad som hände en viss dag för tjugofem, femtio eller hundra år sedan var småpotatis för Kim Peek som under sitt liv läste ungefär 7.600 böcker och kunde återberätta varenda en av dem.
Peek inspirerade författaren Barry Morrow som skrev manuset till filmen Rain Man från 1988. Dustin Hoffman fick en av Oscarsstatyetterna för sin huvudroll. Enligt Kim Peek själv var det filmen Rain Man som fick honom att för första gången känna sig förstådd och sedd. Han har berättat att det var först efter att filmen gjorts och visats världen över som han började kunna se folk i ögonen.
Filmen "Rain Man" öppnade på många sätt dörren till ett social liv för Kim Peek. Tillsammans med sin pappa reste han landet runt och berättade om sitt liv och sin förmåga och givetvis fick åhörarna sätta hans kunskaper på prov. Flera dokumentärer har gjorts om hans liv och hans pappa Fran Peek har skrivit en bok om sin son.
Peek dog 58 år gammal i en hjärtattack på ett sjukhus i Salt Lake City i Utah i lördags, uppger hans far Fran Peek.