Valet i Ryssland 2012

Rapporter om valfusk i Ryssland

Publicerad 2011-12-05 06:27

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Enade Ryssland behåller greppet om makten i Ryssland. I söndagens parlamentsval backade partiet kraftigt men förblev ändå störst. Valdagen präglades av hackerattacker mot medier och en valobservationsgrupp. Nu kommer också rapporter om valfusk.

När över 87 procent av rösterna var räknade hade premiärminister Vladimir Putins parti Enade Ryssland fått 50 procent av rösterna, följt av Kommunistpartiet med 19,1 procent. Rättvisa Ryssland var tredje största parti med 13 procent av rösterna. Ultranationalistiska Liberaldemokraterna hade 11,7 procent, rapporterar Interfax.

Enade Ryssland får sannolikt en liten majoritet i parlamentet. Enade Ryssland får 238 av dumans 450 platser, uppger valkommissionen när 96 procent av rösterna räknats, enligt AFP. I det förra valet 2007 fick Enade Ryssland 315 platser.

Interfax skriver samtidigt att Kommunistpartiet får 92 platser, Rättvisa Ryssland 64 platser och ultranationalistiska Liberaldemokraterna 56.

Resultatet är ett bakslag för Putin inför hans planerade comeback vid presidentvalen i mars. I förra valet fick Enade Ryssland 64 procent.

Kommunistpartiets ledare Gennadij Ziuganov betecknade valresultatet som en väckarklocka för Kreml som nu måste lämna utrymme för oppositionen i parlamentet.

– Folk har nekat myndigheterna sin tilltro och framöver kommer vi att ha ett dramatiskt nytt politiskt läge i duman, sade han.

Trots framgången klagade Kommunistpartiet över omfattande valfusk.

– Landet har aldrig skådat ett sådant smutsigt val, inte ens under den djupaste kollapsen under president Boris Jeltsin, sade partiledaren Gennadij Ziuganov enligt Reuters.

Många rapporter om grovt valfusk strömmade in allteftersom rösträkningen fortskred.

Partiet Rättvisa saken har registrerat brott mot vallagarna vid ett antal vallokaler i Sankt Petersburg och Moskva och kommer därför att överklaga valresultatet, sade partiets ledare Andrej Dunajev.

”Vi är säkra på att våra röster helt enkelt har stulits vid många vallokaler. Resultaten av oberoende vallokalsundersökningar, såväl som uppgifter från observatörer och vårt partis medlemmar av valkommissioner pekar på detta”, sade Dunajev i ett uttalande på partiets hemsida, enligt Interfax.

Premiärminister Vladimir Putin var snabb med att kommentera resultatet.

– På basis av de här resultaten kommer vi att kunna säkra den stabila utvecklingen i vårt land, sade han i tv med president Dmitrij Medvedev vid sin sida.

Putin, som suttit tolv år vid makten, först som president och sedan som premiärminister, är fortfarande populär i stora delar av landet. Nästa år ställer han upp i presidentvalet igen. Det här valet blir därför ett slags popularitetstest och vikande väljarstöd är inget välkommet besked.

– Att i det läget gå till ett presidentval är inte det roligaste för regimen. Därför finns det en desperation i hela systemet, kommenterade Alex Voronov, politisk redaktör och ledarskribent på Eskilstuna-Kuriren, valdagens kraftfulla hackerattacker.

– Det har varit väldigt blandade intryck, sade riksdagsledamot Kent Härstedt (S), ledare för tio svenska valobservatörer på uppdrag av OSSE, Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa.

Han besökte vallokaler i Moskva och hade kontakt med svenska observatörer på andra orter i landet. På vissa håll var vallokalerna välorganiserade, på andra så röriga att det kan ha varit svårt för väljarna att bevara valhemligheten.

– Kaotiskt är väl närmast ordet på vissa platser.

Bohuslänningens Peter Götell arbetade som observatör för den ryska valobservatörsgruppen Golos (Röst), som utsattes för en massiv hackerattack så att webbplatsen slogs ut.

– Jag har aldrig tidigare sett så uppenbart valfusk som här, sade han till sin egen tidning.

Golos kunde på grund av hackerattacken bara ha kontakt med sina observatörer ute i regionerna via Skype.

Flera oberoende nyhetssajter var under attack och kunde inte rapportera om valet.

– Om det visar sig att statliga strukturer varit inblandade i det här kommer det inte att stoppa oss från att gå vidare till domstol, sade chefen för den populära radiokanalen Echo Moskvys Alexej Venediktov till nyhetsbyrån Interfax.

Enligt Alex Voronov, som tillbringade valdagen i Moskva, har valfusk förekommit förr men hackerattackerna är ett nytt inslag.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Webb-TV

Expert: Massakern början på en ny fas

Barnamassakern i Hula. De senaste blodiga händelserna i Syrien kan bli upptakten till en ny fas i konflikten, där FN ökar trycket. 11 8 tweets 3 rekommendationer

Ny massaker direkt efter FN:s dömande. Minst 90 döda på söndagen. 44 11 tweets 33 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 23 5 tweets 18 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Syriens folk lider – men ingen griper in. Passiv omvärld. 176 10 tweets 166 rekommendationer

Foto: Scanpix

Mona Sahlin blir inte ny ILO-chef

Rekommenderades av regeringen. Den förra S-ledaren blir inte ny ILO-chef. Inför tredje röstningsomgången finns hennes namn inte med. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Nordkoreaner dödade i "olyckor"

Trettio nordkoreanska tjänstemän har avrättats eller dödats i arrangerade bilolyckor, enligt Amnesty International. Efter samtal med Sydkorea.

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 1450 78 tweets 1372 rekommendationer

Kraftig explosion i Nairobi

Oklar orsak. Minst en person uppges ha omkommit och flera skadats i en explosion vid Nairobis universitet.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan