Kriget i Irak

"Rätt att ge Bush en känga"

Publicerad 2008-12-15 19:29

Demonstrationer i Bagdad.

AP Photo/Karim Kadim Demonstrationer i Bagdad.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Den irakiske journalisten Muntazer Zaidi som kastade sina skor på USA:s president George Bush i söndags hyllades på många håll i arabvärlden i går. Men Iraks regering kallar händelsen barbarisk och kräver en ursäkt.

Bush var på avskedsbesök i Irak och höll i Bagdad en presskonferens tillsammans med den irakiske presidenten Nuri Maliki. Den amerikanske presidenten ville intyga att han är Iraks vän men fick ducka bakom talarstolen för att inte träffas av skorna som kom flygande. Tevejournalisten Muntazer Zaidi ropade "här är en avskedskyss från det irakiska folket, din hund".

President Bush hade precis förkunnat att även om kriget i Irak inte var över "så är det ingen tvekan om att det är på väg att vinnas".

Det var då som Zaidi kastade den första skon.

Bilder från presskonferensen kablades ut i arabiska tevekanaler och väckte många reaktioner under gårdagen.

- Amerikanska soldater som har använt sina kängor för att förödmjuka irakier borde ställas inför rätta, tillsammans med Bush, sa Ali Qeisi, chef för en irakisk människorättsgrupp med bas i Jordanien, enligt TT.

Advokaten som försvarade Saddam Hussein, Khalil Dulaimi, ska nu bilda en grupp som ska försvara Zaidi mot anklagelser om skokastningen. Muntazer Zaidi riskerar minst två års fängelse om han fälls för att ha skymfat ett besökande statsöverhuvud. Enligt kolleger har Zaidi planerat attacken under flera månaders tid.

Den Kairobaserade tevekanalen al-Baghdadiyya, där Zaidi är anställd, kräver att han släpps och avbröt på måndagen sina sändningar för att läsa upp ett upprop där man krävde att Zaidi måste släppas.

Nyheten om skokastningen spred sig snabbt och på flera platser förekom antiamerikanska demonstrationer på måndagen. I Basra och Najaf kastade demonstranter skor mot amerikanska fordon.

Khalil Dulaimi, som tidigare varit den förre irakiske diktatorn Saddam Husseins advokat, försöker nu att samla en grupp på omkring 200 advokater som gratis ska hjälpa Zaidi, skriver Aljazeera.

En av dem som stöder Muntazer Zaidi är hans bror Uday som enligt den arabiska nyhetssajten Aljazeera säger: "Miljoner irakier, ja miljoner människor världen över, skulle vilja följa Muntazars exempel. Tack gode gud att han hade modet att göra det och på det sättet hämnas det irakiska folket."

Men alla hyllar inte skokastningen:
- Jag tycker att den var onödig och orättfärdig. Vi är inte våldsamma. Man ska kunna uttrycka sina åsikter på andra sätt, säger en anonym Bagdadbo enligt Aljazeera.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Webb-TV

Expert: Massakern början på en ny fas

Barnamassakern i Hula. De senaste blodiga händelserna i Syrien kan bli upptakten till en ny fas i konflikten, där FN ökar trycket. 13 10 tweets 3 rekommendationer

Ny massaker direkt efter FN:s dömande. Minst 90 döda på söndagen. 44 11 tweets 33 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 23 5 tweets 18 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Syriens folk lider – men ingen griper in. Passiv omvärld. 176 10 tweets 166 rekommendationer

Foto: Scanpix

Mona Sahlin blir inte ny ILO-chef

Rekommenderades av regeringen. Den förra S-ledaren blir inte ny ILO-chef. Inför tredje röstningsomgången finns hennes namn inte med. 7 0 tweets 7 rekommendationer

Nordkoreaner dödade i "olyckor"

Trettio nordkoreanska tjänstemän har avrättats eller dödats i arrangerade bilolyckor, enligt Amnesty International. Efter samtal med Sydkorea.

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 1459 78 tweets 1381 rekommendationer

Kraftig explosion i Nairobi

Oklar orsak. Minst en person uppges ha omkommit och flera skadats i en explosion vid Nairobis universitet.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan