Rättegången mot två finländska aktivister som åtalas för att ha deltagit i de våldsamma kravallerna i samband med EU-toppmötet i Göteborg 2001 har inletts i Helsingfors, rapporterar Sveriges Radios hemsida.
Trots att fem år gått sedan toppmötet i Göteborg pågår fortfarande de juridiska efterspelen och Helsingfors tingsrätt inledde i veckan rättegången mot två av de aktivister som deltog i kravallerna.
Åtalet gäller en händelse som ägde rum på Hvitfeldska gymnasiet i Göteborg. De båda finländarna ska tillsammans med en stor grupp andra demonstranter ha rusat mot poliserna och med våld försökt bryta sig igenom den poliskedja som bildats runt skolbyggnaden. Demonstranterna ska ha burit skyddsutrustningen vid utbrytningsförsöket.
De båda åtalade förnekar att de gjort sig skyldiga till något brott.
Kravet på att åtal skulle väckas mot de båda aktivisterna kom från de svenska myndigheterna.