En federal domare i USA avfärdade på torsdagen åtalet mot fem säkerhetsvakter på företaget Blackwater som stod åtalade för att ha skjutit ihjäl 14 människor i Bagdad i september 2007.
Domaren Ricardo Urbina har inte tagit ställning i sakfrågan utan anser att åklagarna gjort sig skyldiga till formella fel.
Han sade att statens åklagare kränkt de svarandes grundlagsskyddade rättigheter genom att bygga åtalet på yttranden som de fällt under hot om att mista jobbet, medan de förhandlade om åtalsimmunitet.
De fem vakterna åtalades för ett år sedan för dödsskjutningen som väckte stark vrede i Irak. Det privata vaktbolaget Blackwater, numera Xe Services, eskorterade en bilkaravan med amerikanska diplomater genom Bagdad den 16 september 2007.
Vakterna, alla tidigare USA-soldater, avlossade sina skott i en hårt trafikerad korsning. De har försvarat sig med att de trodde de hade attackerats, men kritiker har talat om en machokultur med ledorden: Skjut först och fråga sedan.
Justitiedepartementets talesman Dean Boyd sade i en kommentar att de var besvikna över domslutet, men ännu inte beslutat om det ska överklagas. Efter händelsen 2007 har den amerikanska regeringen vägrat ge säkerhetsbolaget tillstånd att arbeta i Irak.
Mark Hulkower, en av försvararna, välkomnade utslaget och sade att försvarets jurister var "förtjusta över att dessa modiga unga män kan börja det nya året utan detta orättvisa moln hängande över sig".