Irak

Rättegångsfel friar Blackwatervakter

Publicerad 2010-01-01 06:46

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

En federal domare i USA avfärdade på torsdagen åtalet mot fem säkerhetsvakter på företaget Blackwater som stod åtalade för att ha skjutit ihjäl 14 människor i Bagdad i september 2007.

Domaren Ricardo Urbina har inte tagit ställning i sakfrågan utan anser att åklagarna gjort sig skyldiga till formella fel.

Han sade att statens åklagare kränkt de svarandes grundlagsskyddade rättigheter genom att bygga åtalet på yttranden som de fällt under hot om att mista jobbet, medan de förhandlade om åtalsimmunitet.

De fem vakterna åtalades för ett år sedan för dödsskjutningen som väckte stark vrede i Irak. Det privata vaktbolaget Blackwater, numera Xe Services, eskorterade en bilkaravan med amerikanska diplomater genom Bagdad den 16 september 2007.

Vakterna, alla tidigare USA-soldater, avlossade sina skott i en hårt trafikerad korsning. De har försvarat sig med att de trodde de hade attackerats, men kritiker har talat om en machokultur med ledorden: Skjut först och fråga sedan.

Justitiedepartementets talesman Dean Boyd sade i en kommentar att de var besvikna över domslutet, men ännu inte beslutat om det ska överklagas. Efter händelsen 2007 har den amerikanska regeringen vägrat ge säkerhetsbolaget tillstånd att arbeta i Irak.

Mark Hulkower, en av försvararna, välkomnade utslaget och sade att försvarets jurister var "förtjusta över att dessa modiga unga män kan börja det nya året utan detta orättvisa moln hängande över sig".

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Webb-TV

Expert: Massakern början på en ny fas

Barnamassakern i Hula. De senaste blodiga händelserna i Syrien kan bli upptakten till en ny fas i konflikten, där FN ökar trycket. 13 10 tweets 3 rekommendationer

Ny massaker direkt efter FN:s dömande. Minst 90 döda på söndagen. 44 11 tweets 33 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 23 5 tweets 18 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Syriens folk lider – men ingen griper in. Passiv omvärld. 176 10 tweets 166 rekommendationer

Foto: Scanpix

Mona Sahlin blir inte ny ILO-chef

Rekommenderades av regeringen. Den förra S-ledaren blir inte ny ILO-chef. Inför tredje röstningsomgången finns hennes namn inte med. 7 0 tweets 7 rekommendationer

Nordkoreaner dödade i "olyckor"

Trettio nordkoreanska tjänstemän har avrättats eller dödats i arrangerade bilolyckor, enligt Amnesty International. Efter samtal med Sydkorea.

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 1459 78 tweets 1381 rekommendationer

Kraftig explosion i Nairobi

Oklar orsak. Minst en person uppges ha omkommit och flera skadats i en explosion vid Nairobis universitet.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan