Valet i Spanien

Regerande PSOE vann spanska valet

Publicerad 2008-03-09 23:59

Vinnaren i det spanska valet blev sittande premiärminister Jose Luis Rodriguez Zapatero.

Reuters/Sergio Perez Vinnaren i det spanska valet blev sittande premiärminister Jose Luis Rodriguez Zapatero.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Madrid. Socialisterna vann valet i Spanien. Men premiärminister Rodriguez Zapateros parti lyckades inte uppnå absolut majoritet och tvingas söka stöd hos mindre eller regionala partier.

Regeringspartiet PSOE fick 43,6 procent av rösterna och 169 platser av parlamentets 350. Konservativa Partido Popular (PP)tog hem 40,1 procent och 153 mandat.

Vid förra valet fick PSOE 164 och PP 148 mandat. För absolut majoritet krävs 176.

Redan klockan fyra på eftermiddagen visste man på PSOE:s högkvarter på Ferrazgatan i Madrid att det hela gått deras väg, att valdeltagandet var nästan lika högt som 2004 och att PSOE ökat med ett par procentenheter sedan baskiska ETA grep in i valkampanjen med fredagens mord på en socialistisk kommunpolitiker. Ovanpå den nationella triumfen slog PSOE vakt om sin absoluta majoritet i sin viktigaste provins, Andalusien, som valde nytt parlament.

Även om PSOE inte kommer att kunna regera ensamt är det bäddat för en mycket bekväm mandatperiod för premiärminister José Luis Rodríguez Zapatero. Han kommer inte längre att behöva bygga sin regering på stödet från de katalanska extremisterna ERC, valets stora förlorare, som rasar från åtta till tre mandat. PSOE behöver nu bara värva nio mandat i kongressen för att driva igenom sin stora krisplan för den spanska ekonomin.

Ett av de andra troliga allianspartierna, vänsterpartiet Izquierda Unida, ser ut att mista två av sina fem mandat. Även Kanarieöarnas CC ser ut att ha tappa och torde bli mer medgörligt. Dessa bägge och det konservativa katalanska självständighetspartiet CiU, 10 mandat, kommer av allt att döma bli PSOE:s ryggstöd i kongressen de närmaste fyra åren.

Oppositionsledaren Mariano Rajoy gratulerade Zapatero, som i sin tur tackade sin rival för god kamp. I sitt segertal manade premiärministern nationen att ägna en tanke åt de fem personer som mördats av baskiska ETA det senaste året:

- De skulle varit med oss här i kväll, vi får trösta oss med att vår demokrati konsoliderats ytterligare.

Utanför partihögkvarteret på Genova-gatan viftade tusentals PP-anhängare med blå flaggor, som om de vunnit valet. När Mariano Rajoy öppnade sitt tal med att lyckönska socialisterna utbröt en konsert av visslingar och burop.

- Tack alla ni förstagångsväljare som röstat på oss. Tack ni alla som fortsatt att arbeta under dessa svåra fyra år.

Bägge de stora partierna är mycket belåtna över regions- och separatistpartiernas stora förluster, i Galicien, Navarra, Katalonien, Baskien och Aragonien. PSOE och PP förfogar nu sinsemellan över drygt 90 procent av kongressmandaten, ett rekord under demokratin.

I mars 2004 vände al-Qaidas massaker på nära 200 tågpendlare i Madrid upp och ned på alla begrepp och förde socialisterna till makten. Också denna gång inställdes alla de planerade evenemangen i valkampanjens stora final efter ett terrordåd. Ironiskt nog rörde det sig om ett baskiskt terrordåd - 2004 slarvade högern bort en given valseger då man insisterade på att det var baskiska ETA och inte al-Qaida som låg bakom attentaten i Madrid.

På lördagen framträdde den dödade kommunpolitikern Isaías Carrascos artonåriga dotter Sandra och vädjade till spanjorerna:

- Min far dödades för han var socialist. Snälla ni, låt inte terroristerna kapa vår demokrati, gå för allt i världen och rösta!

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Scanpix Platsen där flickan attackerades i början av februari.

En man häktad för knivdåd mot flicka

Bor granne med skolan. En 28-årig man, som nu befinner sig utomlands, häktades i dag misstänkt för knivöverfallet på en tioårig flicka i Göteborg.

Foto: Scanpix

Max vill ge mat till riksdagsledamöter

Som tack för sänkt moms. Hamburgerkedjan har nu polisanmälts och många är kritiska till det presentkort på 100 kronor som skickats ut.

Foto: Scanpix Svenska hushålls ökade skuldsättning oroar kommissionen.

EU synar de ökade svenska skulderna

Sverige under EU:s lupp. Kommissionen väljer att göra en fördjupad granskning av de svenska hushållens ökade skuldsättning.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Alamy

”Inga bruna M&M:s” – Rocklegend förklaras

Rockbandet Van Halens legendariska krav på att inga bruna M&M-godisar skulle finnas backstage förklaras nu av sångaren själv. Var för bandets säkerhet.