Kväsningen av protesterna i Bahrain har följts av stränga repressalier mot dem som deltog. Khalil al-Halwachi, som tidigare flytt till Sverige, fängslades på nytt och hans familj har fått uppleva kungahusets vrede.
Kaos mötte Fatima när hon i maj kom till sitt hem i Bahrains huvudstad Manama. Möblerna var kaffeved och av hennes far, Khalil al-Halwachi, syntes ingenting. Fatima visste vad som hänt. Säkerhetstjänsten hade slagit till — sedan dess sitter han fängslad.
– Livet är inte detsamma utan min pappa, säger hon i telefon till TT.
Khalil al-Halwachi, som i mer än ett decennium levt i Sverige, återvände till Bahrain sedan regimen utfärdat amnesti för politiska motståndare. Nu, efter protesterna, sitter han än en gång fängslad.
Efter gripandet följde en lång och oviss väntan. Inga spår fanns efter fadern och från myndigheterna var tystnaden total. Till slut fick advokaten kontakt, fadern hade då torterats svårt.
– Han såg helt annorlunda ut av tortyren och omständigheterna i fängelset, säger Fatima.
Hon har sedan dess fått träffa sin far, men hon har också blivit avstängd från universitetet. Regimen ogillar att hon beskrivit sin fars öde via Facebook.
Men det är inte bara studenter och politiska motståndare som drabbats av kungahusets vrede. Flera människorättsgrupper fördömer fortsatta trakasserier mot läkare och vårdpersonal som hjälpt demonstranter.
Regimen anklagar dem bland annat för att med avsikt ha skadat patienter, något Khalil al-Halwachis fru Noor Elisabeth Hultqvist bestämt förnekar. Under protesterna var hon på plats för att hjälpa skadade.
– Jag såg ingenting av vad de här sjuksystrarna och doktorerna är anklagade för, säger hon till TT.
– De kom till mig och grät, de hade jobbat så mycket så att de inte orkade någonting.
Även hon vittnar om att hennes man torterats. Det svenska konsulatet har närvarat vid rättegången, men har enligt henne inte gjort mycket för hennes man, eller när säkerhetsstyrkorna jagade henne. Sedan dess har hon lämnat Bahrain och nu får hon inte återvända, enligt vänner vid bahrainska myndigheter. Både dottern och frun har drabbats, och Khalil al-Halwachis bror är fängslad med honom.
Hultqvist tror inte att maken kommer att släppas snart; en svensk har nyligen dömts till livstids fängelse efter protesterna. Hon försökte varna sin man för fängelset och den tortyr han kunde möta där.
– Då tittade han bara på mig och sade att någon måste betala det priset också.