Vid midnatt skickade statsminister Fredrik Reinfeldt ett uttalande till TT där han gratulerade Helle Thorning-Schmidt till valframgången. Kort senare tog S-ledaren Håkan Juholt till orda och gratulerade sin danska partifrände.
”Jag vill gratulera Helle Thorning-Schmidt till valresultatet och ser fram emot ett gott samarbete med henne under den kommande mandatperioden. Jag vill samtidigt rikta ett tack till Lars Løkke Rasmussen för det goda samarbete vi har haft.”
Svenska Socialdemokraternas ledare Håkan Juholt är nöjd med det danska valresultatet.
– Ett jämnt val och jag gläds över att min kollega, Socialdemokraternas ordförande, blir statsminister. Socialdemokraterna är nu i regering i Norge, Finland och Danmark, säger han.
– Oppositionen vann på ett budskap om arbete och tillväxt, att man inte ska sitta och passivt vänta på tillväxt utan satsa på investering och arbete. Det var ett budskap som gjorde att man tog hem valet, även om det var knappt.
Det främlingsfientliga partiet i Danmark Danske Folkeparti backade i valet.
– Jag tror det kommer att föra med sig ett annat samhällsklimat, en annan debatt. Mer mänsklighet och solidaritet. Jag tror danskarna hade fått nog av den främlingsfientliga retoriken, säger Håkan Juholt.
Med Thorning-Schmidt som ny dansk statsminister är Sverige nu det enda nordiska landet som aldrig haft en kvinnlig statsminister. Den dagen kommer men när är omöjligt att säga, enligt Håkan Juholt.
– Vi hade den stora chansen vid valet 2010 och jag tillhör dem som beklagar att det inte blev så.