Guantánamo

Republikansk ilska över beslut om att flytta Guantanamofångar

Publicerad 2009-12-16 12:13

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Washington . President Barack Obamas planer på att överföra terrormisstänkta fångar från Guatanamo i Kuba till ett fängelse i lilla Thomson, Illinois, har fått republikanska kongressmän att gå i taket.

– Genom att flytta kända terrorister till amerikansk mark sätter Obama-regeringen internationell pr före den allmänna säkerheten, säger Mike Pence som sitter i representanthuset.

– Hur kan vi bli säkrare av att Guantanamo Bay stängs? Hur blir våra familjer säkrare av att över 70 kända terrorister placeras i en anläggning i mitt älskade hjärtland?

John Boehner, republikansk gruppledare i representanthuset, säger sig inte vilja anslå ett enda öre till att flytta de berörda fångarna till USA.

I tisdags meddelade regeringen att federala myndigheter ska överta ett åtta år gammalt fängelse, Thomson Correctional Center nio mil väster om Chicago, från delstaten Illinois. Obama lovade när han i januari tillträdde som president att Guantanamo skulle stängas inom ett år, en tidsplan som är på väg att spricka.

I dag finns drygt 200 fångar kvar i fånglägret på den amerikanska militärbasen. Enligt försvarsminister Robert Gates ska 116 av dem antingen friges eller skickas till sina hemländer.

Kvar blir då färre än 100 män, bland dem några som ska ställas inför militär eller civil domstol och andra som förblir inlåsta på obestämd tid. De sistnämnda anses alltför farliga att frige men kan inte rannsakas då bevisen mot dem är så svaga.

I senaten var även republikaner som vill att Guantanamolägret stängs skeptiska till beslutet. John McCain, Obamas rival i presidentvalskampen, sade sig stödja en "säker och juridiskt korrekt" stängning av Guantanamo.

– Regeringen har ännu inte kungjort någon plan för detta, och jag tycker inte vi ska ta några fångar till USA förrän en sådan plan förelagts amerikanska folket och godkänts av kongressen, förklarade McCain.

Regeringen tycks ha förutsett kritiken. I beslutet, undertecknat av utrikesminister Hillary Clinton och försvarsminister Gates, understryks att "presidenten har inte för avsikt att frige några fångar i USA".

Läs mer: Guantanamofångar till Illinois

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Minst 13 barn dog i brand i köpcenter

Även fyra lärare och två brandmän omkom. Enligt uppgifter ska branden ha startat inne på lekavdelningen i köpcentret i Qatars huvudstad Doha. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: Alamy Både privatpersoner och organisationer har varit det komplexa virusets mål.

Stort virusspionage upptäckt

Information stjäls ur datorer i Mellanöstern. ”Det är det mest komplexa vi har sett”, säger Per Hellqvist på Symantec om ”Flame” som härjat i två år. 2 2 tweets 0 rekommendationer

Foto: Marcus Ericsson / Bildbyrån Emir Bajrami på racerbanan.

Bilar och golf på vilodag

Inför EM. Zlatan Ibrahimovic och hans lagkamrater kopplade på måndagen av med bilkörning eller golfspel.

Webb-tv: Se lyxhotellet där landslaget bor under EM.

Foto: AFP

Allt pekar på att fler är inblandade

Vaticanleaks skakar lilla påvestaten. Utredningen pekar på att påvens kammartjänare Paolo Gabriele knappast har agerat ensam.

Foto: Scanpix Den misstänkte serieskytten Mangs i rättssalen.

Läser sig igenom rättegången

Mangs försjunken i bok. Samtidigt berättar åklagarsidan om hur en 9 millimeters kula gick igenom huvudet på hans 23-årige offer. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan