Norska valet 2009
Rödgröna regeringen kvar vid makten
Publicerat 2009-09-14 21:04
OSLO.Statsminister Jens Stoltenberg är det norska valets stora segrare. Efter en rekordjämn valthriller kan hans rödgröna regering fortsätta att styra Norge i fyra år till. Resultatet blev klart först in på småtimmarna natten till idag.
Svängigt värre under rösträkningen
Det svängde ordentligt under röstsammanräkningen i norska Stortingsvalet under måndagskvällen. Så här såg det ut, enligt nyhetsbyrån NTB, i fördelningen av parlamentets 169 mandat från 21-tiden och framåt:
Prognos klockan 20:56: 86—83 i rödgrön favör.
Prognos klockan 21:12: 83—86 i borgerlig favör.
Prognos klockan 21:28: 84—85 i borgerlig favör.
Prognos klockan 21:39: 85—84 i rödgrön favör.
Prognos klockan 21:57: 86—83 i rödgrön favör.
Prognos klockan 22:41: 87—82 i rödgrön favör.
Prognos klockan 22:57: 88—81 i rödgrön favör.
Prognos klockan 23:09: 86—83 i rödgrön favör.
Prognos klockan 23:41: 87—82 i rödgrön favör.
TT-NTB
Rödgrön koalition har styrt i fyra år
Norge har under de fyra senaste åren styrts av en rödgrön trepartiregering med Arbeiderpartiets Jens Stoltenberg som statsminister. De övriga partierna i koalitionen är Sosialistisk venstreparti och Senterpartiet.
På den borgerliga sidan är högerpopulistiska Fremskrittspartiet störst med Siv Jensen som ledare.
Konservativa Høyre leds av Erna Solberg.
Övriga borgerliga partier är Kristelig folkeparti och liberala Venstre.
DN
Norska valet 2009
- Nyheter
- Slutresultat i norska stortingsvalet
- "Hoppas vår valseger blir en inspiration för svenska Socialdemokraterna"
- Statsminister Stoltenberg har röstat i Norge
- Borgerlig ledning i sista mätningen i Norge
- Jämnt mellan block inför Norges val
- EU iskallt i Norges valrörelse
- Reportage
- Norska valet i full gång
- Strid in på mållinjen i norska valet
- Valet tjuvstartade redan på söndagen
- Visst gör oljan Norge lyckligare
- Borgerliga partier skyr populär populist
- Opinion/Debatt
- Norska valet: Med sakfrågor i periferin.
- Vi ska fortsätta satsa på skolor, äldreomsorg och sjukvård. Och vi ska arbeta med miljöfrågorna, sade statsministern och Arbeiderpartiets ledare Jens Stoltenberg i teve vid halv två-tiden på natten.
Då hade han in i det längsta avstått från att utropa sig till segrare.
- Fyra nya år, fyra nya år! ropade deltagarna på socialdemokratiska Arbeiderpartiets valvaka när Jens Stoltenberg äntrade scenen en halvtimme efter midnatt.
Men Stoltenberg ville inte ta ut segern innan den sista rösten var räknad.
- Arbeiderpartiet har gjort ett väldigt bra val. Låt oss hoppas att det räcker hela vägen, sade statsministern.
Men när rösterna i över 99 procent av kommunerna räknats hade den rödgröna regeringen - med Arbeiderpartiet, Sosialistisk venstreparti och Senterpartiet - fått 86 mandat mot den borgerliga sidans 83 mandat.
Segern säkrades tack vare att Arbeiderpartiet gick fram. Därmed är Jens Stoltenberg inte bara fortsatt statsminister, utan också valets stora segrare.
Resultatet betyder att en norsk regering för första gången sedan 1994 blir omvald. Och det är första gången på fyra årtionden som en majoritetsregering går segrande ur ett val.
Den norska valrörelsen har saknat stora och avgörande stridsfrågor. I stället har regeringsfrågan överskuggat sakfrågorna. Det har ställt de mindre partierna i skuggan.
De tre stora partierna gick också alla framåt, medan de fyra mindre partierna samtliga backade. Liberala Venstre hamnade till och med under 4-procentgränsen, och partiledaren Lars Sponheim förklarade redan under valkvällen att han avgår.
Stoltenbergs regering har lotsat Norge genom finanskrisen, och landet har drabbats lindrigare än många andra. Det var också en faktor som väljarna belönade i måndagens val.
Den djupa splittringen i det borgerliga kägret har också spelat på den rödgröna regeringens planhalva.
Arbeiderpartiet samlade 35,5 procent och ökade med 2,8 procent. Regeringskollergorna Sosialistisk venstre nådde 6,1 procent (-2,7) och Senterpartiet 6,2 procent (-0,2).
På den borgerliga sidan nådde högerpopulistiska Fremskrittspartiet 22,9 (+0,9), konservativa Høyre 17,2 procent (+3,1), Kristelig folkeparti.5,5 procent (-1,2) och liberala Venstre 3,8 (-2,1). För Fremskrittspartiet är det det bästa valresultatet någonsin.
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Beställ linser enkelt på LensWay.se!
Välkommen till Nordens största kontaktlinsbutik på Internet! Handla säkert med snabba leveranser...
-
Linser på nätet
Marknadens populäraste linser och alltid med lägsta pris-garanti.
-
Billiga linser här!
YourLenses är din linskontakt på nätet. Vi garanterar dig det lägsta priset. Linser blir helt...













