Att saudiska kvinnor äntligen ska få rösträtt välkomnas av EU och människorättsgrupper. Men det imponerar inte — Saudiarabien är sist i världen med att införa kvinnlig rösträtt.
EU:s utrikespolitiska chef Catherine Ashton välkomnar det saudiska genombrottet för kvinnorna men uppmanar kungadömet till att skapa fullständig jämlikhet "mellan kvinnor och män i det politiska, sociala och ekonomiska livet".
Saudiarabien tillämpar en strikt form av sunniislam. Kvinnor får inte köra bil eller röra sig utanför hemmet utan sällskap av en manlig följeslagare.
Även Human Rights Watch och Amnesty International välkomnar, med förbehåll, beskeden från Saudiarabien.
Philip Luther, en av Amnestys regionansvariga för Mellanöstern och Nordafrika, kallar nyheten ett "välkommet, men begränsat, steg".
"Saudiarabien rör sig i rätt riktning, men alldeles för sakta. När allt kommer omkring är det ingen stor prestation att vara ett av de sista länderna i världen som ger kvinnor rösträtt", skriver Luther.
Enligt en granskning som Interparlamentariska unionen gjort är Saudiarabien sist i världen med att låta kvinnor rösta. Sultanatet Brunei är dock ännu konservativare — där får varken män eller kvinnor rösta.