Ryske veteranliberalen Grigorij Javlinskij riskerar att stoppas från att ställa upp i presidentvalet den 4 mars, sedan myndigheterna upptäckt "oklarheter" bland de namnunderskrifter som krävs för att delta.
För att ställa upp i valet krävs att kandidater som inte representerar parlamentspartier lämnar in hisnande två miljoner namnunderskrifter. När myndigheterna nu granskat Javlinskijs listor sägs det vara problem med nästan vart fjärde namn, 23 procent. En ytterligare granskning ska göras innan det blir klart om han stoppas eller inte.
Själv är han dock föga optimistisk.
– De försöker stoppa mig från valet för de vill inte att det ska finnas några alternativ, sade Javlinskij på en presskonferens på måndagen, enligt Interfax.
För Putins skull?
Även statsvetaren Igor Bunin befarar att felen "upptäckts" för att underlätta premiärminister Vladimir Putins väntade seger.
– Det är helt möjligt att några av Javlinskijs underskrifter är falska. Men det är inte den riktiga orsaken. Om han inte hade utgjort ett problem skulle de ha låtit honom vara. Men det blir svårt för Putin att vinna valet i första omgången om Javlinskij deltar, säger Bunin till Interfax.
Att peka på felaktigheter bland namnunderskrifterna har flera gånger de senaste åren använts för att hindra olika kandidater och partier från att ställa upp i val i Ryssland.
Vladimir Putin har under tiden börjat publicera sina valmanifest. På måndagen kritiserade han den växande främlingsfientligheten — samtidigt som han också varslade om skärpta regler för arbetsinvandrare och hårdare granskning av hur personer flyttar inom landet.
– Den här deklarationen har gjorts för att tillfredsställa de väljare som lider av xenofobi. Han håller på att tappa huvudet i jakten på röster, kommenterade Lidija Grafova från en organisation som hjälper migrantarbetare, till AFP.