ROM.
Italienska myndigheters försök att skeppa över sopor från Neapeltrakten till Sardinien möter protester.
Sex demonstranter greps på lördagen efter en andra kväll av sammanstötningar mellan poliser och folk som protesterar mot att Sardinien görs till avstjälpningsplats för soporna.
Omkring tusen demonstranter från öregionens huvudstad Cagliari har bränt soptunnor, kastat sten mot polisen och dumpat soppåsar utanför guvernören Renato Sorus residens. Soru får bära hundhuvudet för att en del av de sopor som man är oförmögen att ta hand om på fastlandet nu förs till Sardinien i stället.
Åtta poliser ska ha blivit skadade i sammanstötningarna.
Sardinien var den första region som sade ja när premiärminister Romano Prodi vädjade till myndigheter över hela landet om hjälp med att ta hand om sopbergen från Neapelområdet, som blivit ohanterliga genom de lokala myndigheternas oförmåga och camorrans, den lokala maffian, inblandning i sophanteringen. Den första soptransporten anlände till Sardinien i torsdags.
Även på Sicilien har man motvilligt samtyckt till att ta emot en del av sopbergen som militären håller på att rensa bort från gatorna i Neapel med omnejd.
- Den här krisen är en skam för hela Italien, sade Prodi under ett besök på Malta och uppmanade alla landsmän att visa sig solidariska med napolitanarna.
Under söndagen ska sopkrisen dryftas vid ett möte mellan Prodi och EU-kommissionens ordförande José Manuel Barroso.
Prodi utnämnde i veckan en tidigare rikspolischef till "sopkejsare" och gav denne fyra månader på sig att lösa problemet.