Frankrikes president Nicolas Sarkozy har lämnat sjukhuset sedan det har bekräftats att hans kollaps, som inträffade i söndags, inte beror på hjärtproblem.
Tv visade bilder på en leende Sarkozy— hand i hand med sin fru Carla Bruni-Sarkozy— när de tillsammans lämnade sjukhuset Val-de-Grace på måndagen.
Presidentens stab meddelade samtidigt i ett uttalande att läkarna inte funnit några tecken på hjärtfel eller neurologiska problem. Presidentens kollaps inträffade under en joggingtur i söndags. Den ska ha kommit till följd av överansträngning i varmt väder och utmattning efter hög arbetsbelastning, enligt uttalandet.
Läkarna har rekommenderat Sarkozy att vila, så han har skjutit upp ett planerat besök till klostret Mont Saint Michel i Normandie på tisdagen. Men på onsdag ska han hålla regeringens sista möte inför sommarledigheten, meddelas det.
Sarkozy kollapsade i löparspåret i söndags vid sin helgbostad utanför Versaillespalatset och flögs till sjukhus med helikopter.
Ett vittne berättar att hon såg en joggare omgiven av livvakter plötsligt vackla och kollapsa. Kort därpå kom hans hustru Carla Bruni-Sarkozy till platsen, åkandes på en polismotorcykel. En helikopter flög presidenten till sjukhuset Val-de-Grace.
Ända sedan president Georges Pompidou dog i leukemi 1974, har landets presidenter utlovat regelbundna hälsodeklarationer. Men få har följt sina löften och deras hälsa har ofta varit väl förborgade statshemligheter.
Francois Mitterrand hemlighöll sin prostatacancer. Inte förrän han hade blivit omvald kom uppgifter om att han led av prostatacancer. Nio år efter Mitterrands död publicerade hans läkare en bok där han avslöjade att presidentens cancer diagnosticerades redan 1981.
Även Valery Giscard d'Estaing och Jacques Chirac hemlighöll sina hälsotillstånd. När Sarkozy svor presidenteden 2007 utlovade han en årlig hälsodeklaration, men redan förra året uteblev den. Den 3 juli i år sades han dock ha genomgått flera blod- och hjärtprover som var "normala".
Läs mer - Sarkozy inlagd efter kollaps