I ett uppenbart försök att pressa Israel och komma till ett genombrott i Mellanösternkonflikten sade Saudiarabiens kung Abdullah enligt internationella medier att 2002-års arabiska erbjudande inte alltid kommer att stå kvar. Fredsförslaget innebär att arabvärlden erkänner Israel i utbyte mot israelisk reträtt från de områden staten ockuperade 1967.
En talesman för den militanta islamistiska rörelsen Hamas i Gaza lovade tidigare på dagen trotsigt att rörelsen ska fylla på sitt förråd av raketer och andra vapen - och därmed strunta i Israels och det internationella samfundets krav på avväpning och stoppad smuggling.
De Gazabor som vågade sig ut på gatorna på måndagen fick beskåda stor förödelse.
- Allt är fullständigt förstört, sade 54-årige Yahia Karin.
20 moskéer, 5.000 bostäder och 16 regeringsbyggnader har raserats under kriget, enligt palestinska myndigheter. Över 1.300 människor ska ha dödats, varav minst 700 civila. Enligt Hamas har dock endast 48 av gruppens krigare fallet offer för Israels krigföring. Sjukvårdare arbetade med att dra fram dussintals kroppar ur ruiner som återstår efter Israels tre veckor långa offensiv.
Israeliska styrkor fanns dock kvar i Gazaremsan på måndagen - redo att slå ner eventuella attacker från Hamas.
Den islamistiska rörelsen kräver dock att Israel försvinner från Gaza inom en vecka. 22-årige Gazabon Yehya Aziz verkade dock mindre oresonlig.
- Vi vill ha en lösning som garanterar att israeliska stridsvagnar inte återvänder för att döda oss, sade han till Reuters.
Israeliska regeringstjänstemän sade att alla soldater ska ha lämnat Gaza innan Barack Obama svärs in som ny president i USA på tisdagen. Den uppgiften kunde inte bekräftas fån officiellt håll - enligt Israel lämnar man Gaza bara om lugnet består.
Israel, som anklagar Hamas för att ha försatt civila i fara genom att gömma sig i tättbefolkade områden, hävdar att man dödat hundratals islamistkrigare.
Tio av Israels soldater, och tre civila israeler har under har dödats under offensiven, som syftade till att stoppa Hamas raketbeskjutning över gränsen. Men de siffrorna hindrade inte Hamasledaren Ismail Haniyah från att hävda en "folkets seger" i ett tv-framträdande.
Under tiden fortsatte Egyptens ansträngningar att bringa en mer långvarig vapenvila - med en öppning av Gazas gränsövergångar till Egypten, områdets enda fönster mot omvärlden. Palestinska företrädare och deras israeliska motparter skulle träffas i separata möten i Kairo på torsdag.
Men redan på måndagen kom uppgifter om att Israel och Egypten kommit överens om att stoppa vapensmugglingen i tunnlar mellan Egypten och Gazaremsan.
Det är ett av Israels främsta krav. Hamas hävdar dock att de underjordiska gångarna är enda möjligheten att föra in mat och medicin till det isolerade områdets 1,5 miljoner invånare.
Ett annat utspel dagen efter vapenvilan kom från Mahmud Abbas, palestiniernas president men vars makt begränsas till Västbanken. Han öppnar för en samlingsregering mellan hans Fatah och dödsfienderna Hamas som styr Gaza.
- Vad som behövs i dag är att vi formar en nationell samlingsregering som kan genomföra presidentval och val till den lagstiftande församlingen samtidigt, sade Abbas som dock fått se sitt inflytande beskäras kraftigt i och med kriget.