Spänningen kring Nordkorea

Schweiz vill medla på Koreahalvön

Uppdaterad 2013-04-07 14:58. Publicerad 2013-04-07 14:04

Foto: Peter Klaunzer / AP Micheline Calmy-Rey, tidigare utrikesminister i Schweiz, säger att Nordkorea vill ha säkerhetsgarantier från USA.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Schweiz – det land i vilket Nordkoreas diktator Kim Jong-Un tillbringat flera år i under taget namn – har erbjudit sig att medla i den allt mer spända konflikt som råder på Koreahalvön.

Schweiz utrikesdepartment har tagit kontakt med Nordkorea, men det finns för tillfället inga samtal planerade.

”Schweiz är villigt att bidra till en nedtrappning på Koreahalvön och är alltid redo att hjälpa till att finna en lösning, som att vara värd för ett möte mellan dem, om det är vad de önskar”, skriver en talesperson för Schweiz UD till nyhetsbyrån Reuters.

Schweiz har varit inblandat i 15 fredssamtal under de senaste sju åren, däribland när det gäller Nepal, Sudan, Sri Lanka och Colombia.

Och kanske har Schweiz den nordkoreanske diktatorns öra. Han uppges nämligen ha studerat två år i landet under antaget namn, skriver Telegraph.

Den tidigare utrikesministern Micheline Calmy-Rey blev 2003 den första utländska minister som korsade demarkationslinjen mellan Nordkorea och Sydkorea.

– Koreahalvön är en krutdurk nu. Det krävs bara en gnista för att läget ska eskalera, säger hon till Sonntags Zeitung.

Fem svenska och fem schweiziska officerare tjänstgör i den neutrala kommission som övervakar att stilleståndsavtalet från 1953 efterlevs.

– Vi betraktas som en pålitlig partner. Men vi är inte ett strategiskt aktör i regionen, utan vårt fokus ligger på övervakning av demarkationslinjen, och humanitärt bistånd.

Micheline Calmy-Rey säger att den nordkoreanska regimens önskemål inte ändrats sedan hon var i landet för tio år sedan.

– För Nordkorea är symboler väldigt viktiga – det erfor jag när jag besökte landet 2003. […] Vad nordkoreanerna vil ha är erkännande och säkerhetsgarantier från USA, säger hon.

Tipsa via e-post

Andra har läst

Nyheter från Världen

Foto: Scanpix

Klädkedjan hotas av nedläggning

Moderbolaget har fått nog. Ägarna har tröttnat på stora förluster i klädkedjan JC, som måste vända till vinst. Annars läggs den ned eller säljs. 25 5 tweets 20 rekommendationer

Brandmän tagna som gisslan

Åkte till huset efter nödsamtal. En beväpnad man tog fem brandmän som gisslan i en stad i Georgia i USA. En har släppts.

Barcelona slog ut Ibrahimovics PSG

Champions League. Barcelona vidare till semifinal efter 1–1 mot PSG.

Minut för minut. DN direktrapporterade hela matchen.

4–0 totalt. Bayern München slog ut Juventus.

Dotterlös efter domarmiss

Sambon ville adoptera. Ett misstag i Gävle tingsrätt gjorde att en kvinna förlorade moderskapet över sin dotter. Nu får domaren skarp kritik av JK. 16 3 tweets 13 rekommendationer